Звіт ДИРЕКТОРА
ЗВІТ
ДИРЕКТОРА РОКИТНЕНСЬКОГО ЛІЦЕЮ
НОВОСЕЛИЦЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ
ГОГОМАН ПАРАСКОВІЇ ГЕОРГІЇВНИ
ПРО СВОЮ ДІЯЛЬНІСТЬ ПЕРЕД ПЕДАГОГІЧНИМ
КОЛЕКТИВОМ ТА ГРОМАДСЬКІСТЮ
ЗА 2023-2024 НАВЧАЛЬНИЙ РІК
Шановні батьки, колеги !
Вітаю Вас усіх і щиро дякую за те, що в надзвичайно складний для всієї країни та кожного з нас час ви знайшли можливість взяти участь у вже традиційному для нашого ліцеї зібранні!
Для мене щорічний звіт перед громадськістю завжди відповідальна і хвилююча подія, адже ваша думка про діяльність педагогічного колективу закладу, її адміністрації і директора для мене завжди є важливою.
Швидко промайнув час, завершився 2023-2024 навчальний рік.
Наша країна переживає зараз дуже складні часи. В умовах введення в Україні воєнного стану, викликаного збройною агресією росії, освітяни - на своєму вчительському трудовому фронті працюють сумлінно, відповідально ставляться до виконання посадових обов’язків і вже цим наближають перемогу.
У своїй діяльності протягом звітного періоду я, як директор ліцею , керувалася посадовими обов’язками, основними нормативно-правовими документами, які регламентують роботу навчального закладу: Конституцією України, Законами України «Про освіту», «Про повну загальну середню освіту», «Про основні засади мовної політики в Україні», Статутом ліцею та чинними нормативно-правовими документами у галузі освіти.
1.Загальні відомості про навчальний заклад:
Приміщення закладу – введено в експлуатацію в 1963 році як восьмирічна загальноосвітня школа. В 1968 році реорганізована у повну загальноосвітню середню школу, в січень 2021 року перейменовна на Рокитненський заклад загальної середньої освіти Новоселицької міської ради Чернівецького району Чернівецької області. Рішенням ХІІ сесії VІІІ скликання від 30 вересня 2021 перейменовано на Рокитненський ліцей Новоселицької міської ради Чернівецького району Чернівецької області.
Приміщення закладу є нетиповим, у ньому налічується 18 кімнат. Приміщення початкової школи налічує 4 класи, але на жаль у цьому році ми не проводили заняття із за відсутності укриття . Заклад не працює за кабінетною системою, але в наявності є такі кабінети оснащені матеріально-технічною базою: кабінет української мови, математики, історії, географії, румунської мови ,біології, Захисту України, клас безпеки . Всі кабінети початкової ланки мають обладнання та засоби навчання для формування ключових компетентностей і наскрізних умінь учнів за вимогами НУШ, яке практично використовується. Усі вчителі забезпечені робочим місцем. Освітній процес у цьому році за необхідністю організований в дві зміни за змішаною формою навчання.
У закладі освіти не вистачає приміщень, необхідних для якісної реалізації освітньої програми та організації освітнього процесу, а саме класних кімнат, актової та спортивної зали , методичного кабінету та вчительської.
2. Виконання ст.53 Конституції України, ст.35 Закону України «Про освіту», ст.6 Закону України «Про загальну середню освіту»
На виконання статті 35 Закону України «Про освіту», статті 6 ЗУ «Про загальну середню освіту», статті 19 ЗУ «Про охорону дитинства», постанови Кабінету Міністрів України від 12.04.2000 року №646 «Про затвердження Інструкції з обліку дітей і підлітків шкільного віку», наказу Держкомстату України від 06.11.2007 року № 406 «Про затвердження форми державного статистичного спостереження №77-РВЕ «Звіт про кількість дітей шкільного віку» було організовано роботу щодо охоплення навчанням дітей шкільного та дошкільного віку, які проживають на території села . Усі діти охоплені навчанням.
3. Стан і розвиток шкільної мережі.
У навчальному закладі станом на 05.09.2023 року в закладі навчалось 239 учні (проєктна потужність - 400) .
У 1-4 класи – 3 учні навчались дистанційно.
У 5-9 класи – 4 учнів навчались дистанційно .
У 10-11 класи – 1 учень навчався дистанційно . Для одного учня 11-го класу за заяву батьків організовано сімейна форма навчання. 4 учнів 10-го класу навчались за індивідуальною формою навчання-екстернат .
Мова навчання – українська та румунська. У закладі укомплектовано 16 класів, серед яких 7 класів з румунською мовою навчання , а 9 -з українською мовою . 4-А та 7 – інклюзивні класі .
Середня наповнюваність класів становила 14,9 % учнів. У школі організовано освітній процес за змішаною, індивідуальною (екстернат, інклюзивною ) ,сімейної формами навчання, що забезпечує право кожної дитини на рівний доступ до освіти. Прийом дітей до закладу освіти здійснюється відповідно до Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних та комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти, затвердженого наказом МОН України від 16.04.2018 № 367. Територія обслуговування ліцею: с. Рокитнє.
Зміна контингенту учнів за навчальними роками :
Навчальний рік |
2019-2020 |
2020 /2021 |
2021/2022 |
2022/2023 |
2023/2024 |
Кількість учнів |
262 |
256 |
256 +8(ВПО) |
252 |
240 |
-4 |
0 |
-4 |
-12 |
На базі закладу діє учнівське самоврядування у складі: голови, заступника, секретаря, комісій з питань навчально-виховної, соціальної роботи, організації спортивних заходів, виховної та позаурочної діяльності, комісії дисципліни та порядку та шкільного прес-центру.
Учні страшої школи залучені до гурткової роботи :
1. («Джура») (9-11 кл.) керівник Попов М.О.;
2. «Майбутній командир» (10-11 кл.) керівник Попов М.О
4. Кадрове забезпечення.
Освітній процес у 2023/2024 н.р. забезпечували 30 педагогів . 5 педагогів перебувають у відпустці по догляду за дитиною. На початку навчального року було здійснено аналіз якісного складу педагогічного колективу та визначені напрями роботи кожного підрозділу щодо підвищення педагогічної майстерності та фахового рівня. Заклад укомплектовано педагогічними кадрами відповідно до поданого розподілу за кваліфікаційними категоріями:
13 вчителів мають вищу кваліфікаційну категорію :
• з них 6 - вчителів мають звання «старший учитель», 1 – вчитель-методист; 1 - відмінник освіти .
• 7 - вчителів мають І категорію.
• 2 - вчителі – ІІ категорії.
• 6 - вчителів – спеціалісти.
• 1 – студент.
Освітній процес організовано відповідно до освітньої програми на 2023/ 2024 н.р. Заклад освіти здійснював свою діяльність відповідно до Статуту. Освітній процес відбувався в дві зміни. Педагогічним колективом закладу освіти проведено певну роботу щодо збереження і розвитку мережі класів.
Впродовж року педколектив навчального закладу продовжував працювати над впровадженням в освітній процес інформаційно-комунікаційних технології. У закладі проведено мережу Інтернет , але заклад недостатньо забезпечений комп’ютерною технікою. Комп’ютери закладу освіти не достатньо забезпечені технічними програмами та інструментами контролю за безпечним користуванням мережею Інтернет, більшість комп’ютерів потребують оновлення.
Заклад освіти має власний сайт, його інформаційне наповнення завжди достатньо ілюструє діяльність закладу.
З метою створення належних умов навчання та виховання учнів: ліцей на 100% забезпечен педагогічними кадрами та обслуговуючим персоналом;
-розроблено єдиний режим роботи закладу освіти;
-складено розклад уроків, графік чергування вчителів в закладі освіти та їдальні;
-організовано роботу 2-х гуртків .
Однією з важливих умов для освітнього процесу є безпечне та комфортне освітнє середовище. Ми постійно працюємо над його оновленням та покращенням. Територія закладу огороджена, забезпечена від доступу стороннього автотранспорту.
У наш час все більш актуального значення набувають заходи з покращення стану навколишнього середовища, благоустрою та озеленення території ліцею . Добре сплановане, озеленене й упорядковане подвір'я закладу сприяє естетичному та екологічному вихованню учнів. Озеленення в сучасному стилі покликане стати однією з ланок у загальній системі виховання. Тому наші вчителі і учні постійно займаються висадженням квітів та дерев на території ліцею . У цьому році учні 11-го класу взяли участь в акції «Алея випускників» , посадили 15 туй на території закладу .
У зв’язку із запровадженням військового стану в країні цей навчальний рік був складним, але все одно було організовано і проведено освітній процес. Навчання проходило як очно так і з використанням дистанційних форм. Адміністрація та вчителі обрали платформи, з якими зручно і якісно проводити дистанційне навчання: проведення онлайн уроків за допомогою сервісу Zoom.
5.Матеріально-технічна база навчального закладу:
Приміщення закладу відповідає вимогам, які визначаються відповідними будівельними та санітарно-гігієнічними нормами і правилами.
Педагогічною цінністю ліцею є особистість дитини. Пріоритетною педагогічною цінністю для педагогів школи є безумовна віра в дитину, в те, що при оптимальних умовах проведення її за життєвим вектором може і повинно здійснюватися успішно.
Виходячи із вищезазначених пріоритетних цінностей, місія закладу полягає у створенні умов для дітей, надання рівних можливостей для кожної дитини незалежно від її рівня розвитку, забезпечення пізнавального розвитку учня, та якісної підготовки до життя.
Стан приміщень задовільний. В навчальних приміщеннях закладу за допомогою батьків на початку навчального року здійснено косметичний ремонт . Заклад освіти дотримується режиму провітрювання, є графік провітрювання та прибирання. Утримання туалетних кімнат відповідає санітарним умовам.
Облаштування приміщень закладу не становить загрози травмування учнів та працівників (неслизька підлога, належним чином встановлені меблі у навчальних кабінетах, не загромаджені коридори, сходові клітини ).
Заклад знаходиться під відеоспостереженням. Класні кімнати для 1-4 класів, які навчаються за програмою Нової української школи, оснащені одномісними партами , забезпечено комп’ютерами, принтерами та необхідним навчальним обладнанням, забезпечені ламінатором .
Для навчально – виховної роботи в ліцеї обладнані 1 комп’ютерний клас, майстерня, їдальня, медичний кабінет, також кабінет директора, куточок інклюзії .
З допомогою Міжнародної організації дитячого фонду UNICEF Ukraine наш заклад забезпечен великою кількістю дидактичного матеріалу для використання учнями та вчителями на своїх уроках.
У закладі функціонує їдальня на 50 посадкових місць. Протягом року харчувались 40-50 учнів. З них – 11 пільговики .Санітарний стан території ліцею – задовільний. Адміністрація закладу намагається забезпечувати життєдіяльність та організацію навчально-виховного процесу необхідним матеріалом, меблями, наочністю відповідно до сучасних вимог.
В ліцеї створені умови для оздоровлення дітей. Є штучний спортивний майданчик . А також у цьому році за ініціативою Івана Володимировича почали облаштування волейбольного майданчика . В холодну пору року до послуг учнів 1-11 класів на жаль тільки зал вільної боротьби . Забезпечення спортивним інвентарем – задовільне.
6. Якість організації освітнього процесу, вдосконалення інформаційного простору
Освітній процес у закладі освіти розпочався відповідно до структури навчального року з 01 вересня 2023 року по 30 травня 2024 року. Навчальні заняття організовані відповідно до розкладу занять, затвердженого директором освітнього закладу.
Організація навчання у 1-4 класах, 5-11 класах здійснювалась за освітніми програмами та типовими навчальними планами.
Освітній процес 100% забезпечено фахівцями, які мають повну вищу педагогічну освіту.
Підвищенню рівня професійної компетентності вчителів сприяє атестація педагогічних кадрів. Атестація педпрацівників проводиться за Типовим положенням про атестацію, відповідно до Законів України «Про освіту» та «Про загальну середню освіту».
Атестація педагогічних працівників проводиться з метою:
встановлення їх кваліфікаційної категорії відповідно до рівня ділової кваліфікації, стажу педагогічної роботи та результатів педагогічної діяльності;
активізації їх професійної діяльності, стимулювання до професійного самовдосконалення, безперервної фахової освіти, підвищення рівня компетентності, майстерності та ефективності роботи.
Атестація здійснюється за планом. Під час проведення не допускаються порушення щодо дотримання Положення про атестацію.
Закономірним у ході атестації педагогічних працівників є підвищення їх кваліфікації.
7.Медичне обслуговування учнів у навчальному закладі.
Медичне обслуговування учнів та працівників школи організовано відповідно до нормативно-правової бази.
Для медичного забезпечення учнів та вчителів, працівників у школі обладнано медичний кабінет .
Щорічно діти проходять медичне обстеження у сімейних лікарів. Відповідно до результатів медичного огляду дітей, на підставі довідок лікувальної установи формуються спеціальні медичні групи, а також уточнені списки учнів підготовчої, основної групи та групи звільнених від занять фізичною культурою на навчальний рік. Відповідно до цих списків видається наказ по закладу.
Щорічно педагогічні працівники та персонал закладу проходять медичний огляд до початку нового навчального року. Кухар проходить медогляд 2 рази на рік. Проходження медогляду фіксується у медичних книжках відповідного зразка, які зберігаються у медсестри закладу.
8. Стан охорони праці та безпеки життєдіяльності.
Учні та вчителі навчального закладу дотримуються вступного інструктажу з безпеки життєдіяльності з учнями та інструкцій з охорони праці для вчителів.
З метою організації розробки комплексного плану в ліцеї видаються накази адміністрацією, в яких призначається відповідальна особа з охорони праці, пожежної безпеки та електрогосподарства.
Будівля закладу та всі приміщення , забезпечені первинними засобами пожежогасіння: вогнегасниками, пожежним інвентарем (пожежними щитами та стендами, пожежними відрами, ящиками з піском тощо), пожежним знаряддям (пожежними ломами, сокирами).
Робота з охорони праці, безпеки життєдіяльності, виробничої санітарії, профілактики травматизму дітей у побуті та під час освітнього процесу визначається в діяльності педколективу як одне з пріоритетних завдань і проводиться відповідно до Законів України «Про охорону праці», «Про дорожній рух», «Про пожежну безпеку» «Про мінну безпеку», Державних санітарних правил і норм улаштування, утримання загальноосвітніх навчальних закладів та організацій навчально-виховного процесу й інших численних нормативних актів, які регламентують роботу закладу з цих питань. Стан цієї роботи знаходиться під постійним контролем адміністрації . Наказом по школі призначається відповідальний за організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності в закладі, сплановані відповідні заходи.
На початку навчального року, напередодні канікул і святкових днів проводяться інструктажі з безпеки життєдіяльності серед учнів, відпрацьована програма вступного інструктажу.
Упродовж року класними керівниками та медичній сестри проводились бесіди з питань попередження травматизму серед учнів, були проаналізовані випадки травматизму, питання травмування розглянуто на нарадах при директорові. Було проведено тижні безпеки життєдіяльності та безпеки дорожнього руху. Упродовж навчального року додатково проводилися бесіди з попередження дитячого травматизму напередодні осінніх, зимових, весняних і літніх канікул, поточні бесіди і повідомлення про нещасні випадки. Напередодні літніх канікул з учнями проведені інструктажі з питань запобігання дитячому травматизму. Здобувачі освіти та працівники закладу обізнані з вимогами охорони праці безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, правил поведінки в умовах надзвичайної ситуації і дотримуються їх. В умовах нинішньої обстановки в країні важливо зберегти найцінніше – наших дітей, для яких дуже важливо відчувати безпеку. А безпека під час війни починається з обізнаності. Війна змушує змінювати звичну поведінку: щохвилини може бути повітряна тривога, яку ми не можемо контролювати. Саме тому важливо розвинути нові навички, сформувати стійкі компетенції поведінки дітей під час перебування на вулиці або вдома.
9. Освітнє середовище.
Освітнє середовище вдосконалювалось відповідно Концепції НУШ.
Протягом навчального року виконувались основні завдання Стратегії щодо вдосконалення освітнього середовища:
- забезпечувалась відповідність освітнього середовища вимогам Кодексу безпечної і дружньої для дитини школи;
- забезпечувалась відповідність освітнього середовища (внутрішніх туалетів, вентиляційного, питного режимів, режиму освітлення) санітарному регламенту;
- здійснено оптимізацію зелених насаджень;
- медичний кабінет забезпечено необхідними медичними засобами ;
- максимально використовується наявна спортивна база ліцею .
Меню в їдальні затверджується директором закладу . Проводиться регулярний моніторинг асортименту шкільного меню. Проводяться заходи, які спрямовані на збереження і зміцнення здоров’я дітей передбачають впровадження системи НАССР, здорового харчування, формування компетентностей з надання домедичної допомоги, дій у надзвичайних ситуаціях, попередження інфекційних хворіб , навичок життя в умовах пандемії.
10. Система оцінювання:
Прагнемо, щоб здобувачі освіти та їхні батьки вважали, що оцінювання результатів навчання учнів у закладі освіти є справедливим і об’єктивним. Педагогічні працівники в усній формі, на інформаційних стендах у навчальних кабінетах знайомили учасників освітнього процесу з критеріями оцінювання. Система оцінювання в закладі освіти ґрунтується на компетентнісному підході. Учителі намагаються розробляти компетентнісні завдання для проведення оцінювання, застосовують формувальне оцінювання, що передбачає відстеження індивідуального поступу учня, практикують самооцінювання та взаємооцінювання. Педагоги застосовують формувальне оцінювання: систематично відстежують та відображають розвиток, процеси навчання і результати навчання кожного учня, регулярно надають учням ефективний зворотний зв’язок щодо їхньої роботи.
Навчальні досягнення здобувачів у 1-4 класах підлягають вербальному та формувальному оцінюванню .
Основними видами оцінювання здобувачів освіти є вхідний контроль, поточне та підсумкове (тематичне, семестрове, річне). В цьому навчальному році в зв’язку з воєнним часом всі здобувачі освіти були звільнені від ДПА.
У закладі використовується поточний контроль шляхом виконання різних видів завдань, передбачених навчальною програмою, у тому числі для самостійної та індивідуальної роботи здобувачів освіти протягом семестру. Поточний контроль здійснюється під час проведення практичних та лабораторних занять, а також за результатами перевірки контрольних, самостійних робіт, індивідуальних завдань тощо.
11. Навчально – виховна робота у навчальному закладі:
У 2023/2024 навчальному році, навчально-виховна та методична робота в
Рокитненському ліцею здійснювалася відповідно до Конституції України, Законів України «Про освіту», «Про загальну середню освіту», «Про інноваційну діяльність», Концепцією громадянського виховання та освіти, указом президента України «Про національну стратегію розвитку освіти в Україні», керівних документів Міністерства освіти і науки України, інших чинних законодавчих та нормативних документів, розпоряджень Новоселицької міської ради , Новоселицької ТГ, cтатутом навчального закладу, перспективними та річними планами.
Роботу педагогічного колективу було спрямовано на продовження реалізації
науково-методичної проблеми «Формування конкурентно-спроможної особистості в процесі навчання і виховання шляхом впровадження нових освітніх технологій».
Методична робота – цілісна система заходів, які прискорюють формування
педагогічного досвіду та спрямовані на всебічне підвищення професійної майстерності педагогів, на збагачення і розвиток творчого потенціалу колективу, на досягнення високих результатів навчання і виховання.
На сучасному етапі розвитку освіти, організація методичної роботи має постійно
творчо доповнюватися та збагачуватися, враховуючи вимоги держави і суспільства. Важливо побудувати та організувати методичну роботу таким чином, щоб кожен учитель мав змогу повніше розкрити власні здібності та обдарування, раціонально організувати
педагогічний процес на виконання окремих проблем навчання та виховання учнів, вирішення яких здійснюється усім педагогічним колективом.
Зміст методичної роботи був відображений у розділах плану роботи закладу, у
планах роботи методичної ради, заступника директора школи та в планах роботи
фахових спільнот. На підставі Положення про методичну роботу з педагогічними
кадрами закладу, з метою подальшого вдосконалення методичної роботи було видано наказ по школі «Про організацію методичної роботи в 2022/2023 навчальному році». На виконання завдань, передбачених у планах, на початку навчального року були створені: графік проведення атестації, наказ про роботу з обдарованими учнями, складені плани ФС. На початку кожного семестру проводилися інструктивно-методичні наради для голів ФС та класних керівників із питань планування роботи, складено графіки позакласних заходів, подано заявку на проходження курсової підготовки, відбулися консультації для учителів із питань планування самоосвіти, перспективний план підвищення кваліфікації.
Методична служба в закладі становить цілісну, створену на наукових досягненнях, надбаннях передового досвіду й конкретному аналізі проблем учителів систему взаємопов’язаних заходів, дій і засобів, спрямованих на всебічне підвищення професійної майстерності кожного вчителя закладу, на збагачення й розвиток творчого потенціалу педагогічного колективу в цілому, на досягнення оптимальних результатів навчання, виховання й розвитку конкретних учнів, класів.
Головна мета методичної роботи в закладі передбачає зростання педагогічної майстерності педагогічного колективу і кожного зокрема, підтримку інноваційної діяльності педагогів та впровадження дієвих форм роботи з обдарованими учнями.
Розвиток творчої особистості як учителя, так і учня, створення умов для повноцінного інтелектуального, духовного, фізичного розвитку всіх учасників навчального процесу шляхом подолання усталених стереотипів, застарілих підходів є головним завданням закладу. Одним із пріоритетних напрямів роботи Рокитненського ліцею є навчання, виховання й розвиток учня як конкурентоспроможного випускника, здатного відчувати себе щасливим в сучасному суспільстві, вміти використовувати напрацьовані знання, здобуті в закладі.
Методична робота в педагогічному колективі мала на меті підтримати діловий настрій учителя, допомогти йому подолати професійні труднощі. Вибудувана структура методичної роботи в закладі дає змогу задовольнити потреби вчителів у постійному підвищенні фахового рівня, виховувати вимогливість до вдосконалення своєї педагогічної праці, стимулювати бажання шукати більш раціональні методи навчання.
Практика свідчить, що основна діяльність, здатна вплинути на підвищення рівня
педагогічної майстерності вчителів, їхньої компетенції та ерудиції, - це чітка організація на науковій основі методичної та дослідницької роботи в закладі.
Пріоритетом методичної роботи в закладі вважаємо постійний пошук нових педагогічних технологій, ідей і напрямів.
Уся робота з педагогічними кадрами була спрямована на виконання таких завдань:
- формування соціальної, комунікативної, комп’ютерної та інших видів компетентності учнів, індивідуалізації та диференціації навчання, спрямовану на набуття старшокласниками навичок самостійної, науково-практичної, дослідницько-пошукової діяльності;
- підвищення якості знань учнів з базових предметів навчального плану;
- удосконалення професійної майстерності педагогічних працівників шляхом організації роботи фахових спільнот, проведення методичних та предметних тижнів;
- удосконалення системи роботи з обдарованими та здібними дітьми, створення
системи пошуку юних талантів та обдарувань;
- активне користування технологіями дистанційного навчання;
- посилення педагогічного впливу на сім’ю, залучення батьків до участі в
освітньому процесі;
- підвищення рівня профілактично-консультативної роботи серед учнівського
колективу, батьківської громади, створення умов для реалізації відповідних програм щодо розвитку особистості учня, ураховуючи соціальний запит та особисту зацікавленість учнів, батьків, педагогів;
- розвиток учнівського самоврядування, широке залучення його до вирішення
питань організації освітнього процесу, життєдіяльності закладу освіти;
-підвищення рівня позаурочної роботи з навчальних предметів;
- продовження роботи щодо забезпечення охорони та зміцнення здоров’я учнів;
-забезпечення психологічної підтримки загальношкільних методичних заходів;
-підвищення іміджу закладу освіти.
Основними задачами методичної роботи є:
- підвищення професійної компетентності вчителів;
- використання системи неперервної освіти з метою підвищення мобільності
педагогів;
-розвиток ініціативи і творчості педагогічного колективу ;
- підвищення ефективності та якості навчально-виховного процесу;
- активне користування в практиці роботи інноваційних методів навчання та відміна авторитарного навчання, яке обмежує здатність учнів до навчання.
Методична проблема та задачі вирішувались через:
-активну участь учителів у методичній роботі закладу;
- удосконалення системи самоосвіти вчителів;
- здійснення моніторингу навчальної діяльності як умови підвищення якості
навчально-виховного процесу;
- широке залучення вчителів та учнів до науково-дослідницької роботи.
Головною ціллю методичної роботи було формування єдиного колективу
педагогів, здатних переорієнтувати навчально-виховний процес на становлення
життєстійкої та життєспроможної особистості з продуктивним мисленням. Також -розв’язання широкого кола проблем, пов’язаних з впровадженням інноваційних технологій, забезпечення організаційних умов для безперервного фахового вдосконалення та кваліфікації педагогів.
При плануванні методичної роботи в навчальному закладі передбачалась реалізація окремих напрямків:
- вивчення відповідних нормативних документів про заклад, оволодіння
методологічними й теоретичними основами відповідної галузі науки, сучасними
досягненнями психолого-педагогічної науки, методикою викладання предмета,
підвищення рівня управлінської діяльності, загальної культури вчителя;
- системне вивчення й аналіз навчальних планів, програм, підручників, посібників,
інструктивних матеріалів, методичних рекомендацій щодо змісту, форм і методів
проведення уроку, позакласної роботи, навчально-виховного процесу в цілому;
- вивчення та використання на практиці сучасних досягнень психолого-педагогічної
науки, передового педагогічного досвіду;
- розвиток ініціативи і творчості;
- вивчення й аналіз стану викладання, якості навчальних досягнень учнів, рівня їх вихованості, виявлення труднощів у засвоєнні програмного матеріалу;
- оволодіння сучасними методиками викладання й виховання, підвищення фахової
майстерності та психолого-педагогічної підготовки вчителів.
У процесі роботи над проблемою, вирішувалися такі завдання:
- науково-методичний супровід забезпечення вимог Державних стандартів;
- удосконалення фахової майстерності і кваліфікації педагогічних кадрів, підвищення їх психолого-педагогічної компетентності;
- забезпечення психолого-педагогічного та науково-методичного супроводу
освітнього процесу;
- підвищення якості знань учнів засобами сучасних форм і методів роботи;
- підвищення теоретичної, науково-методичної та фахової підготовки педагогічних працівників шляхом диференційованого підходу до організації внутрішньокільної методичної роботи;
- мотивація педагогів до використання сучасних підходів в організації навчально-виховної роботи, спрямованих на формування життєвих і предметних
компетентностей;
-удосконалення психолого-педагогічної освіти вчителів;
- підвищення рівня методологічної підготовки педагогічних кадрів, перенесення
акценту з інформаційних на інтерактивні аспекти навчання;
-сприяння виробленню в учителів умінь і навичок удосконалення самоосвітньої
діяльності;
- робота над удосконаленням сучасного уроку;
- професійне становлення молодих учителів тощо.
Основу методичної роботи складає діяльність фахових спільнот. Координує
роботу методична рада, до складу якої входять адміністрація та керівники фахових спільнот.
Гогоман Парасковія Георгіївна Директор
Кіореско Оксана Валентинівна заступник з НВР
Кирилюк Аліна Семенівна заступник з ВР
Дісар Світлана Дмитрівна Психолог
Попова Марина Михайлівна Соціальний - педагог
Неборак Віталій Дмитрович ФС природничо-математичного циклу
Букатар Наталія Василівна ФС класних керівників
Попов Микола Олексійович ФС художньо-оздоровчого циклу
Букатар Елеонора Василівна ФС початкових класів
Неборак Мальвіна Валеріївна ФС суспільно-гуманітарного циклу
Впродовж ІІ семестру проведено 3 засідання, обговорено багато першочергових
питань, серед яких питання організаційного, інструктивно-навчального,
методичного спрямування. Заслуговують на увагу розглянуті питання, спрямовані на удосконалення рівня успішності учнів та створення комфортних умов для їхнього навчання.
На засіданнях обговорювалися питання організації роботи над методичними темами вчителів, науково-методичного забезпечення навчання учнів, формування та моніторингового дослідження компетенцій учнів з базових навчальних дисциплін в умовах модернізації навчально-виховного процесу, обговорення Державних стандартів початкової, базової та повної загальної середньої освіти.
Методична робота позитивно впливає на якість навчального процесу та на
діяльність педагогічних працівників.
Насамперед, процес роботи закладу в основному залежить від всіх учасників
освітнього процесу, які мають стимулювати та заохочувати здобувачів освіти до
навчання та, зокрема, виховувати щасливу та здатну до життя людину.
Сучасні учні спонукають вчителів бути розвиненими, нестандартними,
цікавими та творчими у своїй роботі, учити по-новому. Тому, робота педагога
повинна бути результативною та незвичайною.
Таким чином, як провідна форма підвищення фахового рівня спеціалістів
галузі методична робота є життєво необхідною потребою кожного окремого педагога і водночас обов’язковою вимогою суспільства, найважливішою умовою
забезпечення ефективного функціонування освітніх закладів. Лише організована на наукових засадах методична робота може забезпечити підтримання належної
професійної «форми» педагогічного колективу, забезпечити адекватну реакцію на всі інноваційні процеси, що відбуваються в освіті.
Сучасний вчитель повинен стати творчою особистістю, він повинен йти в ногу
з часом, прагнути до змін, вчителі повинні бути «агентами змін» та мати до цього
стрімке бажання. Це головне завдання вчителів на сучасному етапі становлення
освітнього процесу. Це зумовлює актуальну потребу наукового розроблення та
обґрунтування питання методичного супроводу професійної діяльності вчителя в сучасних умовах.
Самоосвіта педагога - це свідома робота над удосконаленням своєї особистості
як професіонала, адаптація своїх індивідуально-неповторних особливостей до вимог педагогічної діяльності, постійне підвищення професійної компетентності і безперервне удосконалення якостей своєї особистості. Члени ФС є постійними
учасниками семінарів, вебінарів та конференцій які засвіченні сертифікатами.
ФС вчителів початкових класів Рокитненського ліцею Новоселицької міської
ради працює над методичною проблемою: «Удосконалення педагогічної
майстерності вчителів, як запорука покращення навчально-виховного процесу в
початковій школі».
Основними завданнями методичної роботи нашої ФС на цей навчальний рік були :
1. Забезпечення умов для успішного впровадження Концепції Нової української
школи, Державного стандарту початкової освіти на засадах компетентнісного
підходу.
2. Продовження впровадження особистісно-орієнтованого та діяльнісного
підходів, сучасних інноваційних педагогічних технологій, інформаційно-
комунікативних засобів навчання в освітній процес.
3. Сприяння створенню гуманного соціокультурного середовища для
самовираження, самоактуалізації, самоствердження та самореалізації кожного
вчителя, його повноцінного професійного розвитку й особистісного
самостановлення.
4. Формування єдиного освітньо-методичного простору для професійного
зростання педагогів.
5. Забезпечення соціально-психологічної підтримки батьків та учнів у
військовий час, здійснення контролю за дотриманням помірного навантаження та допомоги батькам і учням в процесі навчання онлайн.
Завдання членам фахової спільноти:
- систематично опрацьовувати документи щодо організації навчання в НУШ,
працювати над вдосконаленням методичної роботи з питань підвищення
професійної майстерності;
- удосконалювати прийоми і методи дистанційного навчання, дбати про
оформлення освітнього середовища ;
-опрацьовувати нові документи, методичні рекомендації у військовий період,
слідкувати за новинками методичної літератури, впроваджувати їх в освітній
процес;
-займатися самоосвітою.
Відповідно до запланованого, вчителі постійно удосконалюють технології
проведення сучасного уроку, організації навчальної діяльності учнів, з метою
забезпечення найбільш високих результатів у реалізації і в досягненні нових
освітніх цілей;
- дбають про створення умов для розвитку навчально-дослідницької діяльності
здобувачів освіти, підвищення рівня мотивації їх до навчання;
-активізують і мотивують роботу учнів в умовах змішаного навчання.
Форми, методи, прийоми роботи, науковий підхід в організації ФС були:
1) проведення засідань;
2) здійснення внутрішньошкільних моніторингів викладання предметів;
3) підготовка і проведення олімпіад;
4) робота вчителів над темами самоосвіти.
Протягом 2023/2024 н.р. вчителі ФС початкових класів проводили
цілеспрямовану роботу з реалізації завдань з удосконалення фахової майстерності та готовності до запровадження в освітній процес стандартів нового покоління:
1. Впровадження сучасних технологій, спрямованих на розвиток ключових
компетенцій молодших школярів.
2. В організації освітнього процесу орієнтація на особистісно-орієнтований та
діяльнісний підхід з пріоритетом на збереження здоров’я учнів.
3. Продовжили роботу з реалізації наступності між початковою школою та
дошкільним навчальним закладом, забезпечення наступності при переході дитини з початкової в середню ланку школи.
4. Продовжили систематизувати банк педагогічних ідей, поповнювали його
матеріалами щодо впровадження в освітній процес здоров’язберігаючих та
інформаційних технологій, технологій партнерства, які дозволяють реалізовувати особистісно – діяльнісний підхід до кожного учня.
5. Продовжили вивчати, узагальнювати та поширювати досвід роботи колег з
реалізації власних методичних проблем.
Методична робота здійснювалася переважно в нетрадиційній формі, зокрема у
формі методичних лекторіїв, тренінгів, круглих столів, педагогічних гостин,
методичного марафону, аукціону методичних ідей, семінарів-практикумів тощо.
Згідно з планом роботи ФС початкових класів у 2023/2024 н.р. відбулися 5 засідань.
На 1 засіданні в серпні 2023 року було обговорено виконання плану за минулий навчальний рік та затверджено новий план роботи, узгоджені завдання на рік щодо реалізації методичної проблеми ФС, опрацьовано нормативно-правові документи, що регламентують функціонування початкової школи; погоджено календарне планування на 2023/2024 навчальний рік та практично ознайомлено з питанням «Організаційно - методичні аспекти роботи на 2023/2024 навчальний рік».
Значної уваги приділили питанням безпеки, вивченню документів,рекомендацій МОН та готовності до можливих змін військової та епідемичної ситуації .
Спільно із психологічною службою ліцею працювали над «Впровадженням психологічних вправ в освітній процес»; «Базовою психологічною допомогою в умовах війни. Практичні вправи; «Перша домедична допомога в умовах війни». У самоосвітній роботі вчителі- члени ФС опрацювали рекомендації «Як створити і провести квест-урок», створили методичні кейси по проведенню «Ранкових зустрічей» та методичний банк по роботі з інклюзивними дітьми.
Відповідно до поставлених на рік завдань, вчителі початкових класів беруть участь в підвищенні свого фахового рівня: проводять онлайн уроки з використанням сучасних технологій, розробляють і використовують тестові завдання з навчальних предметів на різних навчальних платформах, готують доповіді, міні-презентації до уроків та творчі звіти з досвіду роботи, проводять відкриті уроки, виховні заходи, старанно виконують свої доручення.
Члени ФС вчителів початкових класів приймали активну участь в онлайн-
конференцях, вебінарах, тренінгах (очних і дистанційних), де розглядалися важливі питання реформування освіти, розбудовування Нової української школи.
Протягом навчального року молодші школярі брали активну участь врізноманітних конкурсах. Це тематичні конкурси малюнків, різні свята якіпроводилися в школі. Всеукраїнський національно-патріотичний конкурс «Ми – патріоти України», (9 учнів 4-А класу і всі мають І місце), Територіальний етап Всеукраїнської дитячо-юнацької військово-патріотичної гри «Сокіл» («Джура») у молодшій віковій категорії (результати на даний час ще не оприлюднено), конкурс дитячих малюнків «Охорона праці очима дітей 2024»(4-А клас – Попова Анна посіла ІІ місце) та мовознавчий конкурс імені П. Яцика (3-А клас - Рошка Делія 6-е місце) та 4-А клас - Попова Анна (4-е місце)), Міжнародний математичний конкурс «Кенгуру»(2-Б клас – Попова Ю, Цибуляк К., Вайпан А., Жоссу А.,Нікіфоряк С. – відмінні результати; 4-А клас – Попова А. – відмінний результат, Храб Данило – добрий результат; Міжнародний конкурс еколого-валеологічної спрямованості «Квітка буття». Номінація «Один день з життя природи. Відео-блог»(4-А клас – Попова Анна – ІІмісце), Всеукраїнський конкурс дитячого малюнка «Охорона праці очима дітей 2024»(2-А клас – Апопій Меланія, Кіореско Еліза, Майданська Сара, Пілат Софія, Цуркан Анастасія; 4-А клас – Попова Анна – ІІ місце), Всеукраїнський конкурс малюнків до Дня матері «Любов, що малюється серцем» (2-Б клас – Вайпан А.), конкурс «Знавці Біблії» (2-Б клас – Вайпан А., Цибуляк К.)
Проведення цих конкурсів для дітей є хорошою можливістю перевірити свої знання, навчитися працювати з тестами. Учні показували хороші результати та отримували дипломи різного ступеня. Цілеспрямована робота сприяла удосконаленню освітнього процесу впочатковій школі, виховувала інтерес до , пізнання нового. Крім того, на засіданнях ФС протягом року вчителі розглядали і затверджували тексти контрольних робіт, аналізували результати і пропонували шляхи подолання освітніх втрат молодших школярів та ліквідації прогалин з навчальних предметів, навчальних досягнень учнів в НУШ.
У 2023/2024 н. р. атестувалася одна вчителька початкових класів – Кіореско С.С. Серед шляхів підвищення фахової майстерності педагогів найдієвішими є
самонавчання та курсова перепідготовка. Зокрема, педагоги обирають навчання, відповідно до плану-графіку ІППОЧО, семінари і тренінги для навчання на різних платформах, отримують сертифікати. Зараз на часі перед вчителями початкових класів стоять завдання: бути готовими за будь-яких умов орієнтувати кожен навчальний предмет на пошук свого місця у розвитку особистості молодшого школяра, формування у нього провідної навчальної діяльності, вміння і бажання вчитися, щоб кожен зміг без перешкод продовжити свою освіту в основній школі та адаптуватися у житті.
Колектив вчителів початкових класів успішно вирішує поставлені завдання.
В цілому робота ФС вчителів початкових класів за рік може бути визнана
задовільною.
У 2023/2024 навчальному році члени фахової спільноти суспільно-гуманітарного циклу працювали над виконанням програм культурного та духовного відродження держави. Тому творча діяльність учителів була спрямована на пошуки способів реалізації вимог та завдань, поставлених перед педагогами Державною національною програмою „Освіта”, Законом України „Про освіту “, Законом „Про мови в Україні”, Державним стандартом та рекомендаціями головного управління Міносвіти і науки України „Про вивчення української мови та літератури, зарубіжної літератури, історії, правознавства, іноземних мов”.
Робота ФC була зосереджена над реалізацією проблеми «Формування та вдосконалення професійної компетентності вчителів в умовах Нової української школи, підвищення якості освіти шляхом впровадження сучасних інформаційно-комунікаційних технологій» та спрямована на:
- координацію навчальної, науково-методичної, організаційної роботи вчителів-філологів, історії, правознавства, музичного мистецтва;
- здійснення методичного забезпечення викладання української мови та літератури, зарубіжної літератури, історії та правознавства, музичного мистецтва;
-втілення в практику нових методик і технологій, контроль стану викладання
- обмін досвідом між членами ФC;
- систему роботи з обдарованими дітьми;
-участь у шкільних, міських та Всеукраїнських конкурсах, олімпіадах.
Фахова спільнота вчителів суспільно-гуманітарного циклу має у своєму
складі 9 учителів. Протягом 2023/2024 н.р. було проведено 4 засідання ФC відповідно до плану роботи. На засіданнях розглядалися теоретичні питання, проводився обмін досвідом, обговорювалися демонстраційні уроки та заходи. Основною метою роботи вчителів є формування національно-свідомої особистості, яка вільно володіє всіма засобами рідної мови в процесі комунікації, відзначається свідомим ставленням до мови, високою мовною компетентністю; виховання загальнолюдських цінностей; вироблення активної життєвої позиції. На реалізацію цієї мети направлена вся навчальна й позакласна діяльність. Робота ФС вчителів суспільно-гуманітарного циклу спрямована на подальше вдосконалення педагогічної й методичної майстерності педагогів, їхнього науково- теоретичного рівня. Учителі впроваджують у навчально-виховний процес інноваційні педагогічні технології, які започатковують нові зразки діяльності педагога, сприяють їх професійному зростанню. Це впливає на підвищення науково- теоретичного та методичного рівня викладання предметів суспільно-гуманітарного циклу.
В основу роботи вчителів покладено особистісну педагогіку. Це дає можливість створювати умови для розвитку пізнавальної діяльності учнів, добирати такі методи навчання, які передбачають широке використання індивідуальних можливостей учнів, спрямовані на формування самостійності, варіативного мислення. З цією метою застосовуються різні форми занять та прийоми діяльності учнів: уроки-екскурсії, робота в творчих групах, захист творчих проектів тощо.
У своїй роботі кафедра суспільно-гуманітарних дисциплін використовує інтерактивні методи навчання, особливу увагу приділяючи груповим та індивідуальним формам роботи. Учителі по-новому підходять до контролю й оцінювання навчальних досягнень учнів. Серед таких методів – метод оцінювання власної відповіді з обґрунтуванням оцінки. Учителі намагаються працювати так, щоб уроки спонукали до постійного самовдосконалення та самовираження.
Учителі на уроках рідної мови й літератури, зарубіжної літератури та англійської мов формують культуру писемного мовлення, мислення, проводять систематичну роботу з вивчення орфографії, орфоепії, фонетики, словотвору, морфології, синтаксису й пунктуації. На уроках розвиваються навички всіх видів мовленнєвої діяльності: аудіювання, говоріння, читання, письма. Це забезпечує покращення результативності під час викладання на уроці, а також спрямовує учнів на розвиток умінь слухати й розуміти сприйняте на слух, уміння говорити, спілкуватися, писати й сприйняти написане.
Особлива увага в роботі приділяється удосконаленню форм і методів проведення уроків. Свою діяльність вчителі спрямовують на вироблення навичок грамотного письма та говоріння, побудову логічно-смислових зв’язків у висловлюванні й аналізі програмового матеріалу, пошук наукових інновацій,упровадження інтерактивних методик для творчої самореалізації учнів на уроках предметів суспільно-гуманітарного циклу.
Одним із критеріїв ефективності роботи ФC є результати участі учнів у конкурсах та предметних олімпіадах.
Таким чином результати за 2023/2024 н.р. є такими:
-Олімпіада з української мови та літератури:
- Кирилюк Катерина (9 клас) - 2 місце (вчитель Кирилюк А.С)
- Якобець Роміна (10 кл.) - 3 місце (вчитель Попова Х.М.)
Олімпіада з румунської мови та літератури:
- Кіореско Неля (7 кл.) – 1 місце (вчитель Кіореско О.В.)
- Якобець Єсфірь (10 кл.) – 2 місце (вчитель Гогоман П.Г.)
- Букатар Ніколєта (8-Б кл.) – 3 місце (вчитель Неборак М.В.)
Конкурс імені Т.Г. Шевченка:
-Кирилюк Катерина (9 кл.) – 1 місце (вчитель Кирилюк А.С.)
Олімпіада з історії України:
-Кирилюк Катерина (11 кл.) – 2 місце (вчитель Якобець Н.О.)
21 січня 2024 року в м. Чернівці, в приміщенні ліцея № 6 «Александру чел
Бун», відбувся 7-й випуск літературно-мистецького конкурсу «Dor de Eminescu»,
організованого Асоціацією румунських педагогічних працівників з України. ,
представник Лілія Говорнян. Серед 40 талановитих учасників і знавців поетичного слова, взяла участь учениця нашого ліцею Кіореско Неля, учениця 7 класу, яка продекламувала вірш Міхая ЕМІНЕСКУ «Crăiasa din povesti» і була відзначена ДИПЛОМОМ за участь від ACDERU та ДИПЛОМ Управління освіти і науки Чернівецької ОДА.
Обласний етап ХIV Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської
та студентської молоді імені Тараса Шевченка 20 січня зібрав шанувальників слова, юних читачів та мрійників, які у творчих роботах розкривають своє бачення майбутнього нашої країн.
Відділ-освіти Новоселицької-міської-ради представила учениця 9 класу,
Кирилюк Катерина, яка посіла ІІ місце, вчитель Алина Кирилюк.
Фінальний етап ХІV Міжнародного мовно-літературного конкурсу учнівської
та студентської молоді імені Тараса Шевченка відбувся в Чернівцях 3 лютого.
Наш ліцей і громаду загалом також представляла Катерина КИРИЛЮК,
учениця 9 класу.
Одним із найважливіших пріоритетів діяльності роботи МФ є робота з
обдарованою молоддю, головними завданнями якої є плекання любові до рідної
мови, історії, культури, формування творчої особистості. Показниками такої
роботи стають предметні тижні, творчі позашкільні конкурси громадянського
напряму.
Робота фахової спільноти вчителів природничо-математичного циклу
будується на таких основних завданнях, як розвиток професійної компетентності
вчителів, їх навчальна, пошуково-інформаційна робота, робота по практичному
пристосуванню дітей до життя, їх трудова та соціально-побутова орієнтація у
сьогоденні та майбутньому.
Фахова спільнота продовжує працювати над проблемою – «Підвищення
професійної компетентності вчителів природничо-математичного циклу в
умовах модернізації освітнього процесу».
В ІІ семестрі було проведено три засідання фахової спільноти вчителів природничо-математичного циклу. Було визначено наступні пріоритетні напрямки:
• удосконалювати форми і методи індивідуальної та дистанційної роботи
вчителів з учнями;
• удосконалення науково-теоретичної, психолого-педагогічної, методичної і
фахової підготовки членів ФС;
• впровадження найбільш ефективних технологій освіти школярів;
• впроваджувати в систему своєї роботи передовий досвід кращих вчителів та
працювати над підвищенням свого методичного рівня викладання навчальних
предметів;
• розвиток позитивної мотивації творчості педагогів, мотивації до навчання
учнівського колективу;
• приділяти увагу роботі з обдарованими дітьми;
• приділяти належну увагу роботі з учнями, які мають початковий рівень знань;
• приділяти належну увагу використанню інноваційних технологій на уроках;
• проведення системної підготовки учнів 11-го класудо НМТ 2024.
• продовжувати відвідування відкритих уроків та взаємовідвідування уроків
вчителями ШФС;
• вчителям систематично працювати над підвищенням фахового рівня шляхом
проходження online курсів, самоосвіти.
Члени ФС працювали над розв’язанням першочергових завдань навчання та
виховання учнів за сучасних умов з урахуванням рівня організації освітнього
процесу, особливостей учнів, учителів. Члени ФС працювали над вирішенням
наукової, методичної та виховної проблем.
Для здійснення цієї роботи вирішувалися наступні завдання:
- Неухильно виконувати Державні стандарти освіти загальної середньої освіти з
метою побудови навчального процесу на основі компетентнісного і
діяльнісного підходів до навчання учнів.
-Вести самоосвітню діяльність щодо зростання рівня теоретичних знань з
питань формування навченої, впевненої та успішно соціалізованої в
громадському суспільстві особистості.
-Вести належний рівень онлайн документообігу та оцінювання в умовах
сьогодення із врахуванням повітряних загроз.
-Забезпечувати досягнення всіма учнями рівня державного стандарту освіти,
створювати належні умови для навчання на високому рівні учнів з високими
навчальними можливостями.
-Вести освітню діяльність таким чином, що б знання, отримані учнями,
відповідали вимогам сучасного життя.
- Добиватися на уроках підвищення якості навченості учнів на основі
проблемного аналізу даних моніторингових досліджень рівня предметної
підготовки, результатів контрольних зрізів, через впровадження проектних
технологій навчання, онлайн тестування.
-Постійно надавати рекомендації учням і батькам для найкращого засвоєння
відповідних предметів і курсів, підвищення культури навчальної праці,
організації домашньої самостійної роботи, дотримання режиму праці та
відпочинку.
-Продовжувати працювати над питаннями психолого-педагогічного супроводу
навчання і розвитку учнів, збереження психічного і фізичного здоров’я учнів
через впровадження життєзберігаючих технологій навчання.
Для реалізації напрямків, викладених вище, протягом 2023/2024 навчального
року було проведено 5 засідань ШФС природничо-математичного циклу, на яких
обговорювалися наступні питання:
• затвердження плану роботи ФС на 2023-2024 н.р.,
• Опрацювання рекомендацій МОН «Щодо вивчення у закладах освіти
навчальних предметів у 2023/2024 навчальному році”
• Нормативно – правова база організації освітнього процесу у 2023-2023 н.р..
• Підготовка і проведення І та участь у ІІ етапі предметних олімпіад, конкурсах
“Бобер”, “Левеня”, “Кенгуру”, “Колосок”, …
• Впровадження методичних розробок щодо соціалізації учнів у викладанні
навчальних предметів в освітньому процесі НУШ
• Адаптація учнів 5 класу до навчання в школі ІІ ступеня. Особливості
викладання навчальних предметів в 5 класі.
• Педагогічна компетентність сучасного вчителя в умовах соціалізації учнів
• Обговорення та затвердження завдань шкільних олімпіад з предметів
природничо-математичного циклу
• Наскрізні змістові лінії як засади до створення цілісної картини світу:
методика реалізації.
• Компетентнісний потенціал навчального предмета.
• Співвідношення між ключовими і предметними компетентностями, що
реалізуються в шкільному курсі інформатики в умовах НУШ
• Звіти вчителів про самоосвітню діяльність
За 2023-2024 н.р. всі вчителі методичного об'єднання виконали навчальні
програми відповідно календарних планів.
Протягом І семестру проводилася робота зі здібними учнями та учнями, які
мають початковий рівень навчальних досягнень . Також здійснювалася навчальна та виховна робота як на уроках, так і в позаурочний час.
Підготовка учнів до І, ІІ етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад із базових
дисциплін була на належному рівні, але потрібно більше уваги приділяти
проведенню консультацій.
Підготовка учнів до І, ІІ етапів Всеукраїнських учнівських олімпіад із базових
дисциплін була на належному рівні, але потрібно більше уваги приділяти
проведенню консультацій.
ОЛІМПІАДИ – ІІ ТУР
ІІ місце – Букатар Ніколєта (8 клас), ГЕОГРАФІЯ (Керівник Букатар Н.В.)
ІІІ місце – Кіореско Алессандро (6 клас), МАТЕМАТИКА ( Керівник Майданська Р.В.)
ІІІ місце – Галюк Катерина (9 клас), БІОЛОГІЯ (Керівник Букатар Н.В.)
ІІ місце – Кирилюк Христина (11 клас), БІОЛОГІЯ (Керівник Цуркан Л.М.)
Підтримуються створені раніше певні педагогічні умови на уроках, що
стимулюють учнів до ефективної навчальної діяльності, гуманну доброзичливу
атмосферу, затишне комфортне середовище.
Проведення предметних тижнів у ліцеї – дає змогу розкрити, зацікавити,
розширити горизонти пізнавальної діяльності предмета, а також запорука гарно
проведеного часу поруч з учнями.
Протягом року були проведені предметні тижні з наступних дисциплін:
- Математика « ТИЖДЕНЬ МАТЕМАТИЧНОЇ ТВОРЧОСТІ»
- Хімія
- Фізика
- Інформатика
- Географія
- Біологія
Реалізовані критерії оцінювання навчальних досягнень учнів, передбачені Державними стандартами освіти, об’єктивно оцінювалися навчальні досягнення учнів. Особлива увага також приділялась самоосвіті та підвищенню кваліфікації
педагогів ШФС. Вчителі були учасниками вебінарів, курсів, майстер-класів,
тренінгів та ін.
На протязі ІІ семестру 2023-2024 н.р. були проведені наступні заходи:
1. Підбито підсумки проведення зональних онлайн виставок-конкурсів
«Український сувенір» та «Новорічна композиція». Учасники зональних виставок виготовили різноманітні вироби: святкові віночки,
стилізовані ялинки, новорічні іграшки, новорічні композиції. Роботи, які були
представлені нашими вихованцями, вразили глядачів оригінальністю, цікавими
ідеями та технікою виконання, новизною та вишуканістю. Тому у нас такі
результати:
a) Кирилюк Сергій, 9 клас, дерев'яний музичний інструмент «Калатало – спогади мого дитинства» - І місце, керівник Леонід ЦУРКАН;
b) Кирилюк Анастасія, 10 клас, новорічний вінок «Місяць, місяць чарівний,
Місяць зоряний ясний…» - І місце, керівник Марта КИРИЛЮК;
c) Кирилюк Христина, 11 клас, новорічний вінок «Хай дрокончик зайде у хату,
приненсе нам гарну вість…» - ІІІ місце, керівник Леонід ЦУРКАН.
2. З 19 лютого по 23 у нашому ліцеї був проведений тематичний Тиждень
фізики, астрономії та інформатики.
Метою організації і проведення різних заходів під час предметного тижня було:
- підвищення інтересу учнів до фізики, астрономії та інформатики, розвиток
ініціативи, учнівської творчості;
- виховання в учнів потреби щодо використання науково-популярної літератури та інших джерел інформації для поповнення знань;
- поглиблення знань учнів;
- професійна орієнтація.
До участі в заходах фізики, астрономії та інформатики намагалися залучити учнів усіх класів. Щоб цього досягти, крім загальних заходів, проводилися тематичні ігри та різноманітні конкурси для всіх класів. Учні мали можливість перевірити свої теоретичні знання з предметів, розгадували кросворди, розв’язували логічні задачі й головоломки із сірниками, грали в ігри, відповідали на запитання вікторини, зобразили в малюнках своє бачення фізики та астрономії.
Тиждень пройшов на належному рівні. Діти показали гарні знання, вміння та зацікавленість предметами, навички та творчі здібності. Найбільш активні були нагородженні цінними призами - високими оцінками. 3. 06 лютого, День безпечного Інтернету в Україні, класні колективи Рокитненського ліцею відзначили шляхом проведення годин спілкування на тему «Інтернет очима дітей», випуском інформаційних стіннівок, постерів, буклетів, колажів «Мережева етика», «Безпека дітей в Інтернеті», «Мережа як стиль життя».
4. 14 березня відзначається нове наукове свято – Всесвітній день математики. Дата святкування обрана на честь Міжнародного дня «Пі» та, власне, перших трьох знаків цієї математичної константи (3.14 за американською системою запису).
Урок подорож на честь міжнародного дня числа ПІ.
Урок гра Що, де, коли?
Тиждень математичної творчості.
5. З 08.04.2024-12.04.2024 у Рокитненському ліцеї проведено Тиждень географії.
Тиждень географії розпочався з подорожі «Пізнаємо світ разом», де здобувачі освіти виявили неабияку активність і зацікавленість.
У вівторок у рамках Тижня учні 6-8 класів взяли участь у конкурсі малюнків «Мій рідний край, моя Земля», також цього дня учні 7-10 класів взяли участь у цікавій та веселій грі «Найрозумніший».
У середу з учнями 6-11 класів була проведена «Мандрівка в країни Кросвордію та Ребусландію» а учні 11 класу розв’язували географічні задачі .У четвер учні 8-их класів своїми відповідями підтвердили власну кмітливість у конкурсі «Я знаю Україну», а 6-ий клас взяв активну участь у географічному КВК «Дива атмосфери». У п’ятницю з метою закріплення та удосконалення знань учнів було проведено гру у 9 класі «Географічний футбол».
Учні показали добрі знання з географії, отримали позитивні емоції.
6. 12 квітня людство відзначає Всесвітній день авіації і космонавтики, це свято присвячене першому польоту людини в космос. Наші вихованці ознайомились із історією космонавтики, її творцями, розкрили роль українських вчених у розвитку космонавтики і підготували цікаві малюнки на тему «Космос очима дітей».
7. Тиждень трудового навчання. 29 квітня у Рокитненському ліцеї розпочався
Тиждень трудового навчання. У рамках проведення Тижня, у 10 класі був
проведений урок-квест «Кмітливий верстатник». Квест видався вдалим, успішним та позитивним, чим підвищив інтерес учнів до професії верстатник.
У рамках Тижня трудового навчання, у Рокитненському ліцеї проведено урок-квест з трудового навчання у 7 класі «Вперед за знаннями».
8. Конкурс «Галерея мистецтв» номінація «Декоративно-ужиткове мистецтво».З метою національно-патріотичного виховання підростаючого покоління та підтримки обдарованої молоді, наш заклад щороку бере активну участь у зональному конкурсі «Галерея мистецтв». Цього року свою нову роботу презентувала Анастасія Кирилюк, учениця 10 кл. «Квітка орхідеї немов душа жінки. Вражає, захоплює, надихає…» у номінації «Декоративно-ужиткове мистецтво» за темою «Знай і люби свій край», керівник Марта КИРИЛЮК.
9. Конкурс «Юний дослідник». У Чернівцях проходив обласний конкурс експериментально-дослідницьких робіт з природознавства «Юний дослідник» у номінації «Народознавство. Краєзнавство». Учень 3-А класу, Кирилюк Артем, презентував конкурсну роботу «Особливості весільного обряду в селі Рокитне», у якій дослідив обряди шлюбних урочистостей у рідній місцевості та їхню трансформацію протягом останніх десятиліть.
10. Тиждень біології в Рокитненському ліцеї. 15 квітня у Рокитненському ліцеї
розпочався Тиждень біології під гаслом «Зупинись, людино, на мить і відчуй, як планеті болить» .Всі ми - діти природи, та не всі однаково добрі до неї. Природа потребує постійної уваги, турботи та охорони. Ми повинні берегти природу, охороняти її багатства. 16 квітня відбувся фотоконкурс «Я і моя домашня тваринка» а 17 квітня у 7-ому класі проведено урок у формі гри на тему «У світі тварин ». Урок видався цікавим і пізнавальним та позитивним, учні не лише збагатили свої знання, а й отримали море задоволення. Четвертий день, у рамках Тижня біології, був присвячений ознайомленням здобувачів освіти з внесками українських вчених у розвиток біології. Завершився Тиждень біології змаганням ерудитів «Найкращий знавець біології» серед учнів 8-их класів.
11 «Палітра педагогічних ідей»(III місце, номінація
«Географія») Букатар Наталія Василівна.
Участь у Всеукраїнському конкурс і «Гуманне ставлення до тварин» (Даскалюк
Даніела,8 клас)
Участь у обласній акції «Буковинські первоцвіти»(Монюк Іван,8-Б клас) Всеукраїнська олімпіада з біології та географії на платформі На урок (учні 9-10
класів),подяка за підготовку учнів.
Дипломами 3 ступеня олімпіади з географії нагороджені Попов Даніель та Дуцук
Едуард.
12. 26 квітня 2024 р.учні Рокитненського ліцею взяли участь у заході «Фестиваль учнівських та студентських проєктів з хімії» з ученицею 9 класу Скіпор Соріна організований Полтавським національним педагогічним університетом імені В.Г.Короленка спільно з Державною науковою установою «Інститут модернізації Змісту освіти Полтавською академією неперервної освіти ім.М.В. Остроградського та Центром професійного розвитку педагогічних працівників Полтавської міської ради.
Скіпор Соріна уч .9 класу ІІІ місце у Всеукраїнського конкурсу- захисту науково-дослідницьких робіт серед учнів членів Буковинської Малої академії наук учнівської молоді, членів наукових товариств,об’єднань Кирилюк Артем уч.3 класу ІІІ місце в обласного конкурсу експериментально-дослідницьких робіт з природознавства «Юний дослідник» Номінація «Народознавство.Краєзнавство.»
13. 29 квітня, у Рокитненському ліцеї розпочався Тиждень трудового навчання. У рамках проведення Тижня, у 10 класі був проведений урок-квест «Кмітливий верстатник»
14. Майстер-класі «Чарівний світ писанки»;
15. Творча майстерня з виготовлення писанок, у рамках Великодньої кампанії
16. Тематичний етнографічний інтерактивний захід для учениць 6-го класу на
тему «Великодні писанки». У рамках Великодньої кампанії Писанка Challenge2024 та Тижня трудового навчання, Неборак Майя Віталіївна, вчителька трудового навчання та технології Рокитненського ліцею, провела тематичний етнографічний інтерактивний захід для учениць 6-го класу на тему «Великодні писанки».
17. 3 травня, у рамках Тижня трудового навчання, у Рокитненському ліцеї
проведено урок-квест з трудового навчання у 7 класі «Вперед за знаннями».
18. 3 травня 2024 року в 5-му класі, у рамках Великодньої кампанії
#ПисанкаChallenge2024 та відповідно до плану проведення Тижня трудового
навчання та технології в Рокитненському ліцеї, був проведений урок-захід «Сучасна писанка».
Вчителі ФС особливу увагу приділяють підвищенню результативності уроку,
забезпеченню усвідомлення учнями необхідності отримання знань, системності
знань учнів, виробленню на заняттях практичних і пізнавальних умінь, здійсненню самостійної роботи та організації виконання домашніх завдань, здатності до самоорганізації, саморозвитку, застосуванню прийомів, що сприяють підвищенню навчальних досягнень школярів, розвитку обдарованості учнів. Діяльність педагогів спрямована на розвиток творчого потенціалу особистості, створення сприятливих умов для навчання і виховання інтелектуальних і творчо обдарованих дітей.
Робота педагогічних працівників постійно висвітлюються на сторінках
шкільного сайту, групах закладу та класів.
Проаналізувавши роботу методичного об’єднання, визначаємо такі проблеми:
• недостатній рівень сучасного науково-методичного забезпечення з
математики; фізики, хімії, біології, географії;
• в недостатній мірі використовуються інтерактивні технології під час
викладання природничо-математичних дисциплін через відсутність матеріально-
технічного забезпечення;
• недостатня результативність участі в обласному етапі предметних учнівських
олімпіад.
Підсумки роботи дозволяють признати роботу методичного об’єднання вчителів
природничо-математичного циклу задовільною. Методична робота проводилася за схемою та була спрямована на підвищення якості знань, практичної спрямованості навчання з метою успішної соціалізації учнів у суспільстві, розвиток пізнавальних та творчих здібностей кожного учня та учителя.
Значну роль в організації методичної роботи відіграє педагогічна рада, на
засіданнях якої розглядаються питання ефективності викладання предметів,
виховної роботи, впровадження перспективного педагогічного досвіду.
Впродовж навчального року належна увага з боку адміністрації ліцею
приділялась росту педагогічної майстерності вчителів через самоосвітню діяльність, курсову перепідготовку та атестацію педагогічних працівників.
Впродовж 2023/2024 н. р. адміністрацією ліцею відвідано уроки і заходи
вчителів, проведено індивідуальні консультації з учителями, перевірено календарно-тематичне планування, вибірково – поурочні плани, робочі зошити учнів з математики, української мови, систематично перевірялись електронні журнали, вивчено стан викладання української мови та читання, фізичної культури, Я досліджую світ у 1-4 класах, пізнаємо природу у 5-6 класах, всесвітня історія, правознавство, історія України, Захист України, інформатика, українська мова та література, фізика 5-11 класах. За наслідками внутрішкільного контролю надано рекомендації учителям-предметникам, учням та їх батькам щодо поліпшення організації навчально-виховного процесу. Питання, хід та результати контрольно-аналітичної діяльності систематично обговорювались на нарадах при директорі, засіданнях ФС, наслідки узагальнені в наказах по закладу.
Методична робота позитивно впливає на якість навчального процесу та на
діяльність педагогічних працівників.
Насамперед, процес роботи закладу в основному залежить від всіх учасників
освітнього процесу, які мають стимулювати та заохочувати здобувачів освіти до
навчання та, зокрема, виховувати щасливу та здатну до життя людину.
Сучасні учні спонукають вчителів бути розвиненими, нестандартними,
цікавими та творчими у своїй роботі, учити по-новому. Тому, робота педагога
повинна бути результативною та незвичайною.
Таким чином, як провідна форма підвищення фахового рівня спеціалістів галузі методична робота є життєво необхідною потребою кожного окремого педагога і водночас обов’язковою вимогою суспільства, найважливішою умовою забезпечення ефективного функціонування освітніх закладів. Лише організована на наукових засадах методична робота може забезпечити підтримання належної
професійної «форми» педагогічного колективу, забезпечити адекватну реакцію на всі інноваційні процеси, що відбуваються в освіті.
Сучасний вчитель повинен стати творчою особистістю, він повинен йти в ногу
з часом, прагнути до змін, вчителі повинні бути «агентами змін» та мати до цього
стрімке бажання. Це головне завдання вчителів на сучасному етапі становлення
освітнього процесу. Це зумовлює актуальну потребу наукового розроблення та
обґрунтування питання методичного супроводу професійної діяльності вчителя в сучасних умовах.
Самоосвіта педагога - це свідома робота над удосконаленням своєї особистості
як професіонала, адаптація своїх індивідуально-неповторних особливостей до вимог педагогічної діяльності, постійне підвищення професійної компетентності і безперервне удосконалення якостей своєї особистості. Члени ФС є постійними
учасниками семінарів, вебінарів та конференцій які засвіченні сертифікатами.
Методична робота ― важлива та невід’ємна складова навчального процесу, що
має цілісну систему дій і заходів, спрямованих на підвищення кваліфікації та
професійної майстерності кожного педагогічного працівника, розвиток творчого
потенціалу педагогічних колективів навчальних закладів, досягнення позитивних результатів навчально-виховного процесу. Вона має ґрунтуватися на сучасних досягненнях психолого-педагогічної науки з урахуванням досвіду діяльності педагогів і конкретного аналізу результатів навчально-виховного процесу. Участь у методичній роботі має бути професійним обов’язком кожного педагогічного працівника.
Аналіз стану методичної , навчально-виховної роботи за навчальний рік дають
підстави вважати, що науково-методична проблема, над якою працював
педагогічний колектив, реалізована.
Підсумовуючи, слід зазначити, що головною метою методичної роботи в
закладі яка передбачала зростанню педагогічної майстерності педагогічного
колективу і кожного зокрема, підтримку інноваційної діяльності педагогів та
впровадження дієвих форм роботи з обдарованими учнями була релізована. Були
створенні умови для повноцінного інтелектуального, духовного, фізичного розвитку всіх учасників навчального процесу шляхом подолання усталених стереотипів, застарілих підходів. Одним із пріоритетних напрямів роботи Рокитненського ліцею стало навчання, виховання й розвиток учня як конкурентоспроможного випускника, здатного відчувати себе щасливим в сучасному суспільстві, вміти використовувати напрацьовані знання, здобуті в закладі. Виходячи з вищезазначеного, можна вважати стан навчально-виховної роботи за 2023/2024 н.р. такою, що знаходиться на достатньому рівні.
12.Виховна робота
Виховна робота завжди була невід’ємною складовою освітнього процесу, а
зараз, в умовах військової агресії рф проти України, її важливість складно
переоцінити. Усе, що відбувається зараз – виклик для школи, для вчителів та учнів.
Виховна система ліцею - це цілісна структура, яка сприяє успішній діяльності
виховання. В освітньому закладі відбувається моральне становлення школярів,
формування в них творчого мислення, відповідальності.
Головна мета виховної роботи – виховання особистості учня, набуття ним
соціального досвіду, успадкування духовних надбань українського народу,
формування в нього наукового світогляду, розвиненої духовності, моральної,
естетичної, правової, екологічної культури, прищеплення комплексу
загальнолюдських, патріотично-національних і професійних норм, правил,
цінностей та ідеалів поведінки.
Очікуваний результат – формування цілісної особистості, яка має активну
творчу і соціальну позицію, високі національно-патріотичні та моральні якості, які постійно вдосконалює, уміє керувати своїм здоров`ям, прагне до знань і має певний достатній життєвий досвід, тобто готова до суспільного життя. Виховна робота в ліцеї забезпечує виконання Законів України «Про освіту», «Про Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», Указів Президента України від 18.05.2019 №286/2019 «Про стратегію національно-патріотичного виховання», від 16.03.2022 №143/2022 «Про загальнонаціональну хвилину мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії Російської Федерації проти України», постанов Верховної Ради України від 17.12.2021 № 1982-ХІ «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2022-2023 роках», Кабінету Міністрів України від 10.07.2019 № 689 «Питання проведення моніторингу наркотичної та алкогольної ситуації в Україні», Концепції реалізації державної політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа» на період до 2029 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14.12.2016 №988-р, розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.02.2020 №117-р «Про затвердження Національного плану управління відходами до 2030 року», від 30.03.2023 №269-р «Про затвердження плану заходів з відзначення подвигів ветеранів війни, проявлених під час захисту суверенітету, територіальної цілісності та недоторканості України, на період 2023-2026 років», від 07.05.2023 №301-р «Про схвалення Концепції закладів освіти», наказів Міністерства освіти і науки України від 07.09.2000 №439 «Про затвердження Рекомендацій щодо порядку використання державної символіки в навчальних закладах України», від 31.10.2011 №1243 «Про Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів України», від 02.10.2018 № 1047 «Методичні рекомендації щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії педагогічних працівників із іншими органами та службами», листів Міністерства освіти і науки України від 18.05.2018 № 1/11-5480 «Методичні рекомендації щодо запобігання та протидії насильству», від 29.01.2019 № 1/19-881 «Рекомендації для закладів освіти щодо застосування норм Закону України «Про внесення змін до
деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» від 18
грудня 2018 р. № 2657-VIII, від 10.08.2022 № 1/9105-22 «Щодо організації
виховного процесу в закладах освіти у 2022/2023 н.р.», рішень Чернівецької
обласної ради VII скликання від 06.08.2020 «Про започаткування обов’язкового
особистості в системі освіти виконання учнями, вихованцями, педагогічними працівниками у закладах загально середньої освіти Державного Гімну України», VIII скликання від 30.06.2021 № 150-3/21 «Про встановлення в Чернівецькій області Дня пам’яті загиблих буковинців під час проведення операції об’єднаних сил на території Донецької та Луганської областей», розпорядження Чернівецької обласної військової адміністрації від 24.08.2023 №789-р «Про затвердження плану дій з реалізації заходів протидії торгівлі людьми у Чернівецькій області на 2024-2025 роки», «Стратегії виховання Чернівецької області на 2016-2025 роки», затверджено рішенням колегії Департаменту освіти і науки облдержадміністрації від 15.04.2016 №1/2, наказу Департаменту освіти і науки Чернівецької обласної військової адміністрації від 30.08.2023 №235 «Про організацію виховної роботи в освітніх закладах області в 2023/2024 навчальному році», наказу відділу освіти Новоселицької міської ради «Про організацію виховної роботи в освітніх закладах освіти Чернівецької області в 2023/2024 навчальному році», з метою належної Організації виховної діяльності в закладі загальної середньої освіти.
Результати, які ми очікуємо (реалізація мети) – перетворення ліцею в центр освіти і культури, що забезпечує умови для всебічного розвитку особистості з високим рівнем культури мислення, здатної до самоврядування, гармонійної у взаємодії зсобою та з довкіллям, готової до співпраці в коткурентному с ередовищі, ідальної за свої думки, слова та вчинки(особистості яка усвідомлює закон ричинно-наслідкових дій).
Звісно, постає питання: як саме працювати просто зараз, як розставитиакценти?
Тому найважливіші напрями виховної роботи зараз спрямовані на
формування в учнів компетентностей учнів за наступними складовими:
- Національно-патріотичне виховання;
- Волонтерська діяльність;
- Виховання здорового способу життя;
- Робота з обдарованими дітьми;
- Подолання негативних явищ (булінг, домашнє насильство, запобігання та
профілактика кримінальних правопорушень);
- Гуманне та відповідальне ставлення до тварин;
- Визначення пам’ятних та ювілейних дат;
- Естетичне, екологічне та духовно-маральне виховання.
В основу діяльності ліцею покладено принцип гуманізму, демократизму,
незалежності від політичних, громадських та релігійних організацій, поєднання
загальнолюдського і національного взаємозв’язку, розумового, морального,
фізичного і естетичного виховання, науковості, диференціації, індивідуалізації
змісту і форм освіти, розвиваючого характеру навчання. З метою організації
зайнятості учнів, забезпечення повноцінного всебічного розвитку учня, розумового естетичного, фізичного та розвитку природних здібностей створена система особистісного підходу.
На початку навчального року учнів ознайомили з правилами внутрішнього
розпорядку закладу, проінформували про поведінку під час воєнного стану,
використання мобільних телефонів та заборону тютюнопаління, вживання
алкогольних напоїв. Постійно проводились заходи щодо інформування новин та
найважливіших подій в ліцеї, в державі, у світі, проводився аналіз відвідування
учнями занять .
Приділяється значна увага роботі з батьками. Проводяться батьківські збори.
На них розглядаються питання успішності та стан відвідування учнями закладу,
організація харчування, дотримання правил статуту закладу та інші нагальні
питання.
Про хід і результати освітнього процесу батькам повідомляємо на батьківських зборах, які проводяться відповідно до графіку батьківських зборів. Під
час проведення зборів було вирішено ряд організаційних питань, пов’язаних з вихованням учнів, поведінкою, харчуванням у школі. Проводяться індивідуальні
іди з батьками учнів, які мають помітно знижений рівень навчання .
Систематично наповнюється фейсбук-сторінка закладу.
Національно-патріотичне виховання є складовою виховного процесу,головною метою якого є набуття молодими громадянами соціального досвіду, готовності до виконання громадянських і конституційних обов’язків, успадкування духовних надбань українського народу, досягнення високої культури взаємин,
формування особистісних рис громадянина Української держави. Формування
патріотичних почуттів вихованців засобами морального та патріотичного виховання здійснюється також під час гурткової роботи, на базі ліцею діють гуртки «Сокіл (Джура)» та «Майбутній командир».
Поруч із тим класні керівники 1-11 класів постійно акцентують увагу на тому,
що патріотизм - це звичайний стан повсякденного життя людини, який виявляється не тільки під час надзвичайних ситуацій, а й у прагненні жити в Україні, розумінні необхідності дотримання конституційних та правових норм, володінням державноюмовою, шанобливим ставленням до історії, культури та традицій українського народу.
Поряд із традиційними формами роботи з громадянського виховання значне
місце посідає учнівське самоврядування. Учнівське самоврядування діє в закладі вже не перший рік і покликане опомагати адміністрації у вихованні творчої, соціально активної особистості, здатної до саморозвитку й самореалізації, патріота своєї Батьківщини.
Протягом 2023/2024 н.р. були проведені такі заходи:
- Всесвітня акція «Голуб Миру» до Міжнародного дня миру, інформаційні
хвилини;
- День захисників та захисниць. Челендж: «#Дякую_Захисникам_України»,
години спілкування та уроки мужності, змагання «Козацькі забави», квести,
листівки Героям України. Також до Дня захисниць та захисників України була
організована зустріч із Інспектором ювенальної превенції ЧРУП ГУНП в
Чернівецькій області Романом ГУЦУ та поліцейським офіцером громади СВГ ЧРУП ГУНП Олексієм НІКІТОЯ, під час якої старшокласникам показали фільм «Мирний- 2021». А в Новоселиці наші хлопці взяли участь у змаганнях з воєнізованого кросу та посіди ІІ місце (керівник Микола ПОПОВ);
- ХХІІІ Всеукраїнський радіодиктант національної єдності;
- Акція «Жовта стрічка» до Міжнародного Дня Гідності та Свободи, години
спілкування, інформаційний відеоролик «Скажи своє слово про Україну»;
- Пам'ятаємо. Єднаємося. Переможемо! Флешмоб «Свічка пам'яті» до Дня вшанування пам'яті жертв голодоморів. Тематична виставка;
- Флешмоб «Зроби фото з хусткою» до Дня української хустки;
- Флешмоб вдячності «Дякуємо Вам, наші янголи - охоронці» до Дня ЗСУ,
години спілкування;
- Інформаційні хвилини та уроки мужності, щодо відзначення дня вшанування
учасників ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС;
- Години спілкування, інформаційні хвилини, бібліотечні виставки, конкурси
малюнків та флешмоби, до Дня Соборності України, до Дня пам’яті Героїв Крут
участь у Кампанії «Ангели небесного легіону» та тихій акції «Ангели пам’яті»; Дня Гідності та Свободи України, Дня Державного прапора та Дня єднання;
- Виставка малюнків «Мій Крим», виставка дитячих малюнків та написання
диктанту єдності «Зрозуміти Крим», дискусійне засідання «Супротив триває» у
рамках обласного проєкту «Крим – колиска українського сонця»;
- «Горить Чорнобильська свіча» - інформаційна хвилина до Дня вшанування
жертв Чорнобильської катастрофи;
- Фотовиставка «Ми це Європа», години спілкування до Дня Європи;
- Флешмоб «Вишиванка 2024 року» та участь у Всеукраїнському фотоконкурсі
«Вишиванка -оберіг моєї родини» до Міжнародного дня вишиванки;
- Участь у Всеукраїнській дитячо-юнацькій військово-патріотичній грі «Сокіл»
«Джура» куреня імені Лук’яна Кобилиці («Козачата» - молодша та «100%
КОЗАКИ» - старша категорії);
- Інформаційне відео до 80 – х роковин депортації та Дня пам'яті жертв
геноциду кримсько – татарського народу;
- Участь у Всеукраїнській акції «Голоси дітей», присвяченій Дню вшануванню
усіх дітей вбитими росією.
- Участь у конкурсі «Мова – Код нації» до Міжнародного дня рідної мови;
- Змагання у стрільбі з пневматичної гвинтівки на почесне звання «лучний
стрілець» з нагоди 10-ої річниці НГУ;
- Години спілкування, виготовлення маків-символів у рамках Дня пам’яті та
примирення;
- Години спілкування та вікторини до Дня Європи;
- Години спілкування у рамках Декади громадянської освіти;
- Вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії росії, акція
«Голоси дітей».
Волонтерська діяльність
Шкільні уроки волонтерства – уроки, що розкривають поняття «волонтер»,
«волонтерська діяльність», ознайомлюють учасників освітнього процесу з
основними її видами та перевагами. У 8-11 класах відбулися «Шкільні уроки
волонтерства»;
Активізовано волонтерський рух:
- Благодійна акція «Смілива гривня» - 580 грн.;
- Благодійний солодкий ярмарок – 10 000 грн. передано старості села Рокитне,
який довіз продукти харчування на Донеччину;
- Благодійний концерт за участі співака-волонтера Святослава Края – 5000 грн.;
- Збір коштів на необхідний автомобіль нашому односельцю, випускнику
Рокитненського ліцею – Даскалюку Валентину – 9000 грн.;
- Окрім цього заклад взяв участь в осінній акції «Милосердя» до Дня людини
похилого віку (1 жовтня) та Всесвітнього дня боротьби із бідністю (17 жовтня) за ініціативи Новоселицької міської організації Червоного Хреста України зібрали продукти харчування та засоби гігієни.
- У грудні учні 4-Б класу відвідали пораненого бійця, колишнього випускника
нашого ліцею, Бирлібу Віталія, якому зібрали невеликий пакет засобів гігієни.
- Благодійний солодкий ярмарок «Щедра Масляна», збір котів у рамках проєкту
збору на дрони, донат у сумі 8000 гривень на виготовлення дронів Богдану
Столярчуку;
- Гуманітарна допомога у вигляді домашніх смаколиків для бійців Запорізького
напрямку, де служить колишній наш випускник, Валентин Даскалюк. Збір грошової допомоги у розмірі 13 200 грн. на паливо для автомобіля, що везе допомогу;
Здоровий спосіб життя
З метою виховання здорового способу життя проводились різноманітні
заходи:
- Місячник безпеки дорожнього руху «Увага! Діти на дорозі!», який охопив
інформаційні хвилини, вікторини, виготовлення аплікацій, турніри знавців правил дорожнього руху, конкурси малюнків та тематичні уроки, а із старшокласниками була організована зустріч із працівниками поліції, під час якої вони закріпили для себе всі ці правила;
- Тиждень знань з ОБЖ охопив тематичні уроки, квести, вікторини,
виготовлення плакатів;
- Бесіди профілактичного характеру із сімейним лікарем до Всеукраїнського
дня боротьби із захворюванням на рак молочної залози, акція «Рожева
стрічка»;
- Всеукраїнський олімпійський тиждень: «Разом до перемоги!» охопив
Олімпійський урок, «Веселі старти», футбольні змагання;
- Рухові ігри на чистому повітрі «Буковинська молодь обирає здоров’я» у
рамках українсько-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я»;
- Внутрішкільні змагання з настільного тенісу та футзалу у рамках
президентського проєкту «Пліч-о-пліч»;
- Підвищення обізнаності учасників освітнього процесу шляхом організації
зустрічі з працівниками ДСНС;
- Інформаційні уроки до Дня боротьби з туберкульозом;
- Всесвітній день здоров’я: інформаційні хвилини, вікторини з метою
пропаганди цінності здоров’я;
- Години спілкування, інформаційні хвилини, вікторини, квести, конкурси
плакатів у рамках, фоточеленджі, екскурсія учнів початкової ланки до МПО Рокитне з метою обізнаності у рамках Тижня знань БЖД;
- Інформаційно-роз’яснювальні заходи у рамках Європейського тижня
імунізації;
- Єдині національні уроки, вікторини, практичні уроки за участі медсестри з
метою запобігання травматизму у рамках Тижня БДР;
- Організація і залучення дітей до відпочинку в рамках роботи літнього табору
природничо-математичного напрямку.
Робота з обдарованими дітьми;
- ІІІ командне місце - футбольний турнір на базі Боянського ліцею «Лідер» ім.
Іоана Некулче у рамках Олімпійського тижня;
- І загальнокомандне місце - районна Гімназіада з настільного тенісу;
- ІІІ місце – Кіореско Неля та Дісар Емма в обласному етапі Гімназіади серед
ЗНЗ з настільного тенісу (одиночні змагання);
- ІІ місце – Кіореско Неля в обласному етапі Гімназіади серед ЗНЗ з
настільного тенісу (парні змагання);
- І місце – Кіореско Неля у змагання з настільного тенісу в межах першості
Чернівецької області; ІІІ місце - змагання «COOL GAMES» в залік Гімназіади;
- Обласна Спартакіада серед команд ДЮСШ з вільної боротьби: ІІ місце – 5
учнів, ІІІ -2;
- Відкрита першіть Чернівецької області з вільної боротьби – І місце – 2, ІІ
– 3, ІІІ -1 учень;
- ІІІ місце у 2-ому етапі змагань із футзалу у рамках президентського проєкту
«Пліч-о-пліч»;
- І командне місце у 2-ому етапі змагань із настільного тенісу у рамках
президентського проєкту «Пліч-о-пліч»;
- ІІ командне місце у передфінальних змаганнях із настільного тенісу у рамках
президентського проєкту «Пліч-о-пліч»;
- Чемпіонат області з вільної боротьби: І місце – 1 учень, ІІ місце – 3 учні;
Районна зональна виставка –конкурс «Галерея мистецтв»:
- І місце - Жоссул Джесіка, (керівник Юлія ЦУРКАН);
- І місце - Кіореско Неля, (керівник Елеонора БУКАТАР);
- ІІ місце - Кірно Христина, (керівник Юлія ЦУРКАН);
- ІІ місце – Кирилюк Анастасія, (керівник Марта КИРИЛЮК) зональний
конкурс «Космічні фантазії», номінація «М’яка іграшка»;
ІІ місце – Кирилюк Анастасія, - обласний конкурс «Космічні фантазії», (керівник
Марта КИРИЛЮК);
- ІІІ місце - Попова Ніколєта районний – фестиваль конкурс: «Буковинська
зіронька» (керівник Юлія ЦУРКАН);
- І місце – Кирилюк Анастасія, - зональний конкурс «Новорічна композиція»,
номінація «Новорічний вінок» (керівник Марта КИРИЛЮК);
- ІІІ місце – Кирилюк Христина, зональний конкурс «Новорічний сувенір»,
номінація «Музичний інструмент», (керівник Леонід ЦУРКАН);
- І місце – Кирилюк Сергій зональний конкурс «Новорічний сувенір»,
номінація «Музичний інструмент», обласний етап - Гран-прі; Всеукраїнський
етап - ІІ місце, (керівник Леонід ЦУРКАН);
- І місце – Кирилюк Анастасія, зональний конкурс «Галерея мистецтв»,
номінація «Декоративно-ужиткове мистецтво», (керівник Марта КИРИЛЮК);
- ІІ місце – Попова Анна, Обласний конкурс «Охорона праці очима дітей»,
(керівник Лілія ПРИСНЯК);
- ІІ та І місця – Майданська Єва (інструментальний жанр, гітара) -
Міжнародний конкурс «Свято талантів. Зоряний шлях, «Україна єднає»»:
- І, І та ІІ місця – Кіореско Неля (фортепіанна музика) - Міжнародні конкурси
фортепіанної музики «Фантазія Ля мінор», «Україна – це ти», «Ой, заграйте,
музиченьки!»:
- ІІ місце - Кирилюк Катерина, районний Фестиваль-конкурс «Чисті роси»,
номінація «Літературна творчість», балада Т.Шевченка «Хустина», (керівник
Юлія ЦУРКАН);
- ІІІ місце – Пілат Олександр, обласний конкурс «Шевченко у фокусі ХХІ
століття», (керівник Христина ПОПОВА);
- ІІ місце – Попова Анна, відео-блог «Один день з життя природи», обласний
конкурс «Квітка буття», (керівник Лілія ПРИСНЯК),;
- ІІІ місце – Кирилюк Артем, конкурс експериментально-дослідницьких робіт з
природознавства «Юний дослідник» (керівник Марта КИРИЛЮК);
- ІІ командне місце «Rãchitnuţa» - Зональний фестиваль-конкурс народного
танцю «ЕтноРитми», (керівник Юлія ЦУРКАН);
- І місце - Кіореско Неля, ІІ місце - Дісар Емма - Турнір із тенісу до Дня міста
Новоселиця;
- І командне місце - Зональний етап Фізкультурно-оздоровчого свята «Рух – це
здорово!»;
- І командне місце - Обласний етап Фізкультурно-оздоровчого свята «Рух – це
здорово!»;
- І командне місце, старша категорія «100% КОЗАКИ» - Всеукраїнська дитячо-
юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура»)
Подолання негативних явищ (булінг, домашнє насильство, запобігання та
профілактика кримінальних правопорушень);
З метою подолання негативних явищ щомісяця у кожному класі проводиться
година спілкування профілактичного спрямування (ІІІ тиждень), а також періодично організовуються зустрічі із працівниками поліції та ювенальної превенції. Також цією діяльність в ліцеї займається й соціально-психологічна служба.
Діяльність соціального-психологічної служби здійснювалося за рахунок
наступних видів діяльності:
• просвітницької,
• діагностичної,
• консультативної;
Велика увага приділяється питанню захисту прав та законних інтересів дітей
уразливих категорій. З метою додержання законодавства, спрямованого на
соціальну роботу з дітьми уразливої категорії, своєчасного виявлення дітей, які
перебувають у складних умовах проживання, соціальним педагогом створено банк даних дітей з багатодітних сімей, складені соціальні паспорти дітей інвалідів.
У ліцеї систематично ведеться робота з дітьми, які стоять на шкільному
обліку. З ними проводилась відповідна робота: профілактичні бесіди, розмова з
вчителями з приводу поведінки на уроках. Проводяться регулярні рейди – перевірки стану відвідування уроків. Після цього з боку адміністрації, соціального педагога проводилася робота з батьками, учнями та класними керівниками щодо запобігання пропусків занять без поважних причин, більш відповідального ставлення до навчального процесу з боку учнів та батьків щодо запобігання дитячої бездоглядності. Батьки письмово попереджалися щодо пропусків уроків їх дитиною без поважних причин, про незадовільну поведінку, порушення внутрішнього розпорядку.
Діагностичний напрямок:
- Складання соціальних паспортів 1-11-их класів та ліцею;
- Підготовка банку даних дітей пільгових категорій;
- Виявлення серед здобувачів освіти, учнів, які перебувають під опікою, дітей з
соціально незахищених сімей та сімей або СЖО, які перебувають у соціально-
небезпечному стані;
- Виявлення випадків булінгу в учнівському середовищі. Анкетування «Прояви
булінгу у підлітковому віці»;
- Анкетування батьків1-ого та 5-ого класу «Готовність до школи»;
- Спостереження та вивчення адаптаційного періоду першокласників до
шкільного навчання. Проведення анкетування серед батьків з питань сформованості мотивації першокласників до себе як до школярів;
- Анкетування дослідження адаптація 5-ого класу;
- Вивчення адаптації до навчання у середній ланці учнів 5-го класу. Проведення
анкетування «Наскільки ти адаптований до життя», «Ставлення до навчальних
предметів»;
- Проведення соціометричного дослідження міжособистісних взаємин дітей у
колективах ровесників для з’ясування і усунення причин їх порушень, на основі
анкети «Соціометрія» Дж. Морено;
- Моніторинг стану вживання учнями алкоголю, куріння та наркотичних
речовин;
- Виявлення знань учнів з питань ВІЛ/СНІДу;
- Діагностична робота у класних колективах школи на запит класних
керівників, адміністрації закладу.
- Соціальне інспектування дітей напівсиріт.
- Соціально-педагогічне вивчення професійної спрямованості учнів 9-11 класів.
- Виявлення деяких недоліків та вад особистісного розвитку (на основі анкети
ДВОР, З. Карпенка) серед учнів 5-7 класів.
- Визначення внутрішньо групових взаємодій між учнями класу, статусу та
ролі кожного учня в класному колективі серед учнів 4-6-их класів.
- Анкетування девꞌятикласників та їх батьків для визначення їх намірів, щодо
продовження навчання та визначення предмету для поглибленого вивчення у 10-му класі.
- Соціологічне опитування старшокласників на визначення проблем «Торгівля
людьми»
- Визначення морально-психологічного клімату в 7-8-их класах на основі
анкети «Я і мій клас».
- Визначення стратегії поведінки в конфліктних ситуаціях серед
старшокласників.
- Анкетування серед вчителів, батьків.
Профілактичний напрямок:
- Підготовка та проведення профілактичних бесід стосовно попередження
випадків булінгу, насилля, профілактики шкідливих звичок та стійкої соціальної
дезадаптації учнів;
- Проведено Тиждень боротьби з булінгом, в рамках якого була проведена
акція «Наші долоньки проти цькування», міні-\тренінг «СТОП… Булінг»,
перегляд відео «Як боротися з булінгом», надано рекомендації педагогам «Булінг
очима дитини: що робити дорослим, якщо дитину цькують»;
- До «Всесвітнього дня толерантності» був проведений тренінг «Ми різні,
але ми всі рівні», виховна бесіда «Толерантність врятує світ»;
- У рамках Всеукраїнської акції «16 ДНІВ ПРОТИ НАСИЛЛЯ», були
проведенні акції «Біла стрічка», «Синя стрічка», «Червона стрічка»,
«Стосується кожного», «Наші долоньки проти булінгу», година спілкування
«Мій улюблений світ без насильства»;
- Профілактичні заходи здійснювались з батьками та вчителями школи
відносно правил відвідування учнями школи;
- Сумісні рейди з психологом та учнівським самоврядуванням з метою
покращення дисципліни учнів;
- Профілактичні бесіди, заняття, тренінги з питань здорового способу життя:
«Скажемо курінню - Ні», «Ми проти куріння – ми здорове покоління», «СНІД! Не залишаймося байдужими!», «Не дамо СНІДу шанс»;
- У рамках тижня безпечного Інтернету були проведенні профілактичні бесіди
«Кібербулінг - стоп», «Разом для найкращого Інтернету», «Неприємності в мережі Інтернет», перегляд фільму про безпеку онлайн «Хаппі та її суперсила», акція «Мій день без телефону»
- Професійне самовизначення здобувачів освіти: проведено інформаційну
бесіда «Вибір майбутньої професії – важливий крок у житті людини», «Моя
майбутня професія, ким бути».
- Попередження конфліктних ситуацій серед здобувачів освіти: інформаційна
бесіда « Будуємо безконфліктні стосунки», «Як протистояти тиску однолітків».
- Профілактика торгівлі людьми: інформаційні бесіди із здобувачами освіти
спрямованих на протидію торгівлі людьми, година спілкування «Як не стати
жертвою торгівлі людьми», перегляд фільму серед старшокласників «Станція
призначення - життя».
- Попередження цькування серед однолітків, виховання шанобливого ставлення
один до одного та сприяння згуртованості: урок-тренінг «Наш дружній перший
клас», виховне заняття «Спілкування між однолітками. Дружба між хлопцями і
дівчатами» (4-5 класи), тренінг «Булінг в освітньому середовищі» (9-ий клас), «Як запобігти булінгу?»
- Підтримка та толерантне ставлення людей, які мають порушення розвитку:
акція «Фіолетовий день» підтримка людей хворих на епілепсію, інформаційна бесіда «Толерантність до людей хворих на епілепсію», виховна година «Толерантність врятує світ», інформаційні бесіди з учнями до Всесвітнього дня поширення інформації про аутизм «Добро починається з тебе», акція на підтримку «дітей сонця» - «Шкарпетуйся».
- Проведення виховних бесід, хвилинок з учнями різних вікових категорій про
кращі людські якості: порядність, людяність, повага до дорослих.
- Розвиваючі заняття з розвитку мислення, уваги, уяви, пам'яті (1 - 4кл.) Заняття з профілактики торгівлі людьми;
- Бесіда з учнями про жорстокість, насильство;
- Бесіда про алкоголізм та куріння;
- Бесіда з учнями про правила поведінки на уроках;
- Бесіди з учнями «групи ризику» про правопорушення, жорстокість, паління.
- Проведено розвиваючі заняття за програмою «Основи самопізнання»;
- Корекційні заняття за програмою «Кроки до дорослості»;
- Бесіда «Нікотинова залежність підлітків»;
- Тренінг «Життя – найвища цінність»;
- Заходи в рамках «16 днів проти насильства»;
- «На доброму серці тримається світ»;
- Групове консультування учнів «Насильство в сім’ї, як себе захистити»;
- Проведено Тиждень толерантності у ліцеї;
- Проведено заняття «Іще раз про СНІД» до Всесвітнього дня боротьби зі
СНІДом;
- Тренінг «Життя у часі і поза ним»;
- Тренінг «Ми за здоровий спосіб життя»;
- Коментований перегляд фільму «Станція призначення – життя!»;
- Перегляд відеоролику «Ми проти насильства над дітьми»;
- Перегляд презентації «Торгівля людьми»;
- Перегляд відеороликів «Вся правда про наркотики», «ВІЛ/СНІД»;
- Акція «Збережи найцінніше – життя» до Всесвітнього дня запобігання
суїциду.
- З метою підвищення рівня обізнаності та збереження психічного здоров’я
започатковані щотижневі години ментального здоров’я, коло піклування «Ти
як?», профілактичні бесіди «Ти як? Ментальне здоров’я»;;
- Міжнародний день толерантності та ментального здоров’я, коло дружби «;Ми
різні але рівні»;;
- «Як ти?» - учні створили своє «;коло підтримки» та поділилися тим, що допомагає їм відчувати себе щасливими та повними сил;
- «Сила єдності»;
- Міні - тренінг «Поділись формулою щастя»; Урок-тренінг «Наш дружній
перший клас» з метою виховання шанобливого ставлення одне до одного;
- Мій настрій - навчитися аналізувати свій внутрішній стан, керувати емоціями,
шукати вихід із ситуацій, що засмучують;
- ДЕНЬ СОНЯЧНИХ ДІТЕЙ - акція «Шкарпетуйся»;
- Підбірку практичних матеріалів Світлани Ройз, які можна використовувати
під час повітряних тривог # BraveKidsUkraine «Круті в укритті»;
- «Одягни колір свого класу" та підтримай психологічне ментальне здоров’я до всеукраїнського дня психолога.
- «Проінформований – значить захищений», заняття - тренінг спрямоване на
профілактику «Торгівля людьми: як уберегтися від небезпеки».
- Коло піклування «ВІДВЕРТІСТЬ ТА ДОВІРА» з метою формування навичок
групової взаємодії, вміння розуміти почуття інших.
- Міжнародний день протидії булінгу. Як не стати жертвою булінгу «Зупинимо
булінг разом!»;
- Година спілкування на тему «Торгівля людьми - прояв сучасного рабства».
Консультативний напрямок
Важливою складовою соціально-педагогічної роботи є надання
консультацій, спрямованих на допомогу учням у розв’язанні їхніх проблем та
перегляді ситуацій з іншого погляду. Основною метою консультування є
сприяння здобувачам освіти у виявленні альтернативних шляхів виходу з
проблемних ситуацій. Проведення індивідуальних консультацій за запитом з
учнями, батьками та викладачами із різних питань, таких як:
- Профілактика правопорушень серед учнів;
- Аналіз та вирішення пропусків занять без поважних причин;
- Консультативна підтримка у розв'язанні конфліктних ситуацій у класних
колективах;
- Подолання конфліктів в сім’ї та вироблення ефективних підходів до
взаєморозуміння;
- Консультування батьків та класних керівників з питань виховання;
- Психологічний клімат учнівського колективу, міжособистісні конфлікти;
- Допомога дітям та сімꞌ ям, які перебувають у СЖО;
- Професійне самовизначення здобувачів освіти;
- Взаємовідносини в системі «вчитель-учень;
- Соціально-педагогічний супровід дітей з особливими освітніми потребами
в умовах інклюзивної освіти;
- Емоційна підтримка, зниження рівня тривожності;
- Психологічна підтримка учнів під час складання НМТ;
- Надання рекомендацій щодо покращення стосунків учасників навчально-
виховного процесу;
- Вирішення інших соціальних питань, що виникають серед учнів та
спільноти закладу.
Просвітницький напрямок
Організовано інформаційно-просвітницькі бесіди та лекції для учнів про
важливість фізичного та психічного здоров'я. Вивчення основ здорового способу життя включає інформацію про правильне харчування, режим сну, засоби стресостійкості. Просвітницька робота здійснювалась через наступні заходи:
- Проведення бесід та занять з профілактики шкідливих звичок, здорового
способу життя, СНІДу, компꞌютерної залежності, конфліктних ситуацій та
булінгу;
- Випуск газет, бюлетенів, виготовлення стендів з метою пропаганди
здорового способу життя;
- Підготовка і розповсюдження в соціальних мережах просвітницької
інформації;
- Профілактика девіантної поведінки;
- Соціальний патронаж учнів з особливими освітніми потребами;
- Інформаційний захід для учнів старших класів до Міжнародного дня
підтримка людей хворих на епілепсію, інформаційні бесіди з учнями до
Всесвітнього дня поширення інформації про аутизм, інформаційні хвилини до
міжнародного дня підтримки людей з синдромом Дауна;
- Оформлення тематичних стендів;
- Формування толерантного ставлення до дітей із різних сімей;
- Випуски методичних та інформаційних буклетів:
-«Вплив наркотичних речовин на організм людини»;
- «Торгівля людьми»;
-«Класифікація професій»;
-«Гіперактивна дитина, яка вона?»;
-«СНІД - проблема кожної людини»;
-«Формуємо здоровий спосіб життя»;
Гуманне та відповідальне ставлення до тварин:
- Уроки доброти до Всесвітнього дня захисту тварин;
- День підгодівлі птахів;
- Популяризація та пропедевтика гуманного ставлення до тварин у суспільстві у
рамках участі у Всеукраїнському конкурсі «Гуманне ставлення до тварин»;
- Фотоконкурс «Я та моя домашня тваринка»;
Визначення пам’ятних та ювілейних дат:
- Флешмоб з нагоди 53 – річниці від першого публічного виконання пісні В.
Івасюка Червона Рута»;
- День Учителя 2023 «Герої освітнього фронту». День УС. Привітання
вчителів – ветеранів;
- Участь у обласній мистецькій виставці-конкурсі присвяченому 160 – річниці з
дня народження О. Кобилянської під назвою «Кобилянська: грація української
нації» (конкурс малюнків, круглий стіл «О. Кобилянська – 160 років від дня
народження», челендж «Цитую Кобилянську»;
- Вшанування пам’яті румунського митця Міхая Емінеску до 174-річчя з дня
його народження, читання віршів;
- Вшанування пам’яті жертв Голокосту – інформаційні хвилини та хвилини
мовчання, присвячені жертвам Голокосту;
- Вшанування учасників бойових дій на території інших держав – інформаційна
хвилина «Афганістан. Уклін живим – загиблим слава»;
- Відзначення Міжнародного дня рідної мови – інсценізація румунських казок
у початковій ланці, художні читання поезії рідною мовою, диктант єднання;
- Пісенний вернісаж «Життя як пісня…» до 75-річчя від Дня народження
В.Івасюка, виконання пісень «Червона рута». «Водограй», «Пісня буде поміж нас», виставка малюнків «У світі пісень Володимира Івасюка»;
- Відзначення 210-ої річниці від Дня народження Т.Шевченка, літературні
активності, читання віршів, конкурс на кращого читця поезії, участь у конкурсі
«Шевченко у фокусі ХХІ століття»;
- Всесвітній день авіації та космонавтики (конкурс малюнків);
- Години спілкування до Дня аварії на ЧАЕС «Гірчить Чорнобиль крізь роки,
гірчить»;
- Інформаційні хвилини, екскурсії у рамках відзначення Дня міста
Новоселиця;
- Інформаційні уроки з метою вшанування жерта Геноциду кримсько-
татарського народу.
Естетичне, екологічне та духовно-маральне виховання не менш важливі,
тому протягом року проводились такі заходи:
- Всеукраїнський день бібліотек - інформаційний паркан «Живе Україна! І
вільний народ»;
- Віртуальна читанка «Я українець» у рамках Місячника шкільних бібліотек;
- Всеукраїнський тиждень читання «Бути своїм»;
- З метою перевірки стану збереження навчальної літератури 1 раз на місяць
були проведені рейди «Як живеш, підручнику?»;
- День туризму – віртуальна екскурсія «Скрізь не побуваєш, але можна спробувати», фотоквест «Пригода чекає»;- Акція до Всесвітнього дня прибирання «World Cleanup Day», яка проводилась під гаслом «Побачив – прибери»;
- Тиждень осінніх фантазій під назвою «Осінній вернісаж»;
- Колективні читання вдома, у школі, у бібліотеці до Всесвітнього дня
читання вголос;
- Відеоролик, присвячений випускникам 1994, 2004, 2014 до Свята зустрічі
випускників;
- Святкова інформаційна програма та фотозона до Дня Святого Валентина;
- Свято пробудження природи «Мерцішор», виставка виготовлених
мерцішорів, сюрприз у вигляді мерцішорів для вчителів від 11-класників;
- Національний тиждень читання. Тиждень поезії: вікторини, читання поезії;
- Проведення Місячника охорони праці: щорічна Всеукраїнська акція «За
чисте довкілля», очищення шкільної та прилеглої територій, висадка дерев на
території школи та висадка хвойних дерев у рамках проєкту «Алея випускників» від учнів 11 кл.;
- Бібліотечні уроки у рамках Всесвітнього дня книги та авторського права;
- Бібліотечні уроки, участь у Конкурсі «Кращий знавець Біблії» до Дня Біблії;
- Великодня кампанія «ПисанкаChallenge2024», майстер-класи з виготовлення
писанок та пряників у різних техніках;
- Відеопривітання та участь у Всеукраїнському конкурсі малюнків «Любов, що
єднає» до Міжнародного дня матері;
- Челендж «Одягни вишиванку», фотоконкурс «Вишиванка – оберіг моєї родини»
до Міжнародного дня вишиванки;
- Свято останнього дзвоника.
Підсумовуючи, слід зазначити, що учні ліцею протягом 2023/2024 н.р. були
задіяні в освітньому процесі, мали доручення, були залучені до роботи гуртків.
Отже, можна зазначити, що виховна діяльність проводиться на належному
рівні, але поряд з позитивними моментами ще має деякі недоліки, над якими
потрібно спільно працювати і вчителям, і учням, і батькам.
Протягом роботи у 2023/2024 н.р. не виникало проблемних ситуацій, які б
заважали виконанню функціональних обов'язків. Створені необхідні умови
для продуктивної праці і виховання та сприяє успішній діяльності виховання.
Виходячи з вищезазначеного, можна вважати стан виховної роботи за 2023/2024 н.р. такою, що знаходиться на достатньому рівні.
Виховна робота завжди була невід’ємною складовою освітнього процесу, а
зараз, в умовах військової агресії рф проти України, її важливість складно
переоцінити. Усе, що відбувається зараз – виклик для школи, для вчителів та учнів.
Виховна система ліцею - це цілісна структура, яка сприяє успішній діяльності
виховання. В освітньому закладі відбувається моральне становлення школярів,
формування в них творчого мислення, відповідальності.
Головна мета виховної роботи – виховання особистості учня, набуття ним
соціального досвіду, успадкування духовних надбань українського народу,
формування в нього наукового світогляду, розвиненої духовності, моральної,
естетичної, правової, екологічної культури, прищеплення комплексу
загальнолюдських, патріотично-національних і професійних норм, правил,
цінностей та ідеалів поведінки.
Очікуваний результат – формування цілісної особистості, яка має активну
творчу і соціальну позицію, високі національно-патріотичні та моральні якості, які
постійно вдосконалює, уміє керувати своїм здоров`ям, прагне до знань і має певний
достатній життєвий досвід, тобто готова до суспільного життя.
Виховна робота в ліцеї забезпечує виконання Законів України «Про освіту»,
«Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в
Україні», Указів Президента України від 18.05.2019 №286/2019 «Про стратегію
національно-патріотичного виховання», від 16.03.2022 №143/2022 «Про
загальнонаціональну хвилину мовчання за загиблими внаслідок збройної агресії
Російської Федерації проти України», постанов Верховної Ради України від
17.12.2021 № 1982-ХІ «Про відзначення пам’ятних дат і ювілеїв у 2022-2023 роках»,
Кабінету Міністрів України від 10.07.2019 № 689 «Питання проведення моніторингу
наркотичної та алкогольної ситуації в Україні», Концепції реалізації державної
політики у сфері реформування загальної середньої освіти «Нова українська школа»
на період до 2029 року, схваленої розпорядженням Кабінету Міністрів України від
14.12.2016 №988-р, розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.02.2020
№117-р «Про затвердження Національного плану управління відходами до 2030
року», від 30.03.2023 №269-р «Про затвердження плану заходів з відзначення
подвигів ветеранів війни, проявлених під час захисту суверенітету, територіальної
цілісності та недоторканості України, на період 2023-2026 років», від 07.05.2023
№301-р «Про схвалення Концепції закладів освіти», наказів Міністерства освіти і
науки України від 07.09.2000 №439 «Про затвердження Рекомендацій щодо порядку
використання державної символіки в навчальних закладах України», від 31.10.2011
№1243 «Про Основні орієнтири виховання учнів 1-11 класів загальноосвітніх
навчальних закладів України», від 02.10.2018 № 1047 «Методичні рекомендації
щодо виявлення, реагування на випадки домашнього насильства і взаємодії
педагогічних працівників із іншими органами та службами», листів Міністерства
освіти і науки України від 18.05.2018 № 1/11-5480 «Методичні рекомендації щодо
запобігання та протидії насильству», від 29.01.2019 № 1/19-881 «Рекомендації для
закладів освіти щодо застосування норм Закону України «Про внесення змін до
деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)» від 18
грудня 2018 р. № 2657-VIII, від 10.08.2022 № 1/9105-22 «Щодо організації
виховного процесу в закладах освіти у 2022/2023 н.р.», рішень Чернівецької
обласної ради VII скликання від 06.08.2020 «Про започаткування обов’язкового
виконання учнями, вихованцями, педагогічними працівниками у закладах загальної
середньої освіти Державного Гімну України», VIII скликання від 30.06.2021 № 150-
3/21 «Про встановлення в Чернівецькій області Дня пам’яті загиблих буковинців під
час проведення операції об’єднаних сил на території Донецької та Луганської
областей», розпорядження Чернівецької обласної військової адміністрації від
24.08.2023 №789-р «Про затвердження плану дій з реалізації заходів протидії
торгівлі людьми у Чернівецькій області на 2024-2025 роки», «Стратегії виховання
особистості в системі освіти Чернівецької області на 2016-2025 роки», затвердженої
рішенням колегії Департаменту освіти і науки облдержадміністрації від 15.04.2016
№1/2, наказу Департаменту освіти і науки Чернівецької обласної військової
адміністрації від 30.08.2023 №235 «Про організацію виховної роботи в освітніх
закладах області в 2023/2024 навчальному році», наказу відділу освіти
Новоселицької міської ради «Про організацію виховної роботи в освітніх закладах
освіти Чернівецької області в 2023/2024 навчальному році», з метою належної
організації виховної діяльності в закладі загальної середньої освіти.
Результати, які ми очікуємо (реалізація мети) – перетворення ліцею в центр освіти і
культури, що забезпечує умови для всебічного розвитку особистості з високим
рівнем культури мислення, здатної до самоврядування, гармонійної у взаємодії з
собою та з довкіллям, готової до співпраці в коткурентному середовищі,
відповідальної за свої думки, слова та вчинки(особистості яка усвідомлює закон
причинно-наслідкових дій).
Звісно, постає питання: як саме працювати просто зараз, як розставити
акценти?
Тому найважливіші напрями виховної роботи зараз спрямовані на
формування в учнів компетентностей учнів за наступними складовими:
- Національно-патріотичне виховання;
- Волонтерська діяльність;
- Виховання здорового способу життя;
- Робота з обдарованими дітьми;
- Подолання негативних явищ (булінг, домашнє насильство, запобігання та
профілактика кримінальних правопорушень);
- Гуманне та відповідальне ставлення до тварин;
- Визначення пам’ятних та ювілейних дат;
- Естетичне, екологічне та духовно-маральне виховання.
В основу діяльності ліцею покладено принцип гуманізму, демократизму,
незалежності від політичних, громадських та релігійних організацій, поєднання
загальнолюдського і національного взаємозв’язку, розумового, морального,
фізичного і естетичного виховання, науковості, диференціації, індивідуалізації
змісту і форм освіти, розвиваючого характеру навчання. З метою організації
зайнятості учнів, забезпечення повноцінного всебічного розвитку учня, розумового
естетичного, фізичного та розвитку природних здібностей створена система
особистісного підходу.
На початку навчального року учнів ознайомили з правилами внутрішнього
розпорядку закладу, проінформували про поведінку під час воєнного стану,
використання мобільних телефонів та заборону тютюнопаління, вживання
алкогольних напоїв. Постійно проводились заходи щодо інформування новин та
найважливіших подій в ліцеї, в державі, у світі, проводився аналіз відвідування
учнями занять .
Приділяється значна увага роботі з батьками. Проводяться батьківські збори.
На них розглядаються питання успішності та стан відвідування учнями закладу,
організація харчування, дотримання правил статуту закладу та інші нагальні
питання.
Про хід і результати освітнього процесу батькам повідомляємо на
батьківських зборах, які проводяться відповідно до графіку батьківських зборів. Під
час проведення зборів було вирішено ряд організаційних питань, пов'язаних з
вихованням учнів, поведінкою, харчуванням у школі. Проводяться індивідуальні
бесіди з батьками учнів, які мають помітно знижений рівень навчання .
Систематично наповнюється фейсбук-сторінка закладу.
Національно-патріотичне виховання є складовою виховного процесу,
головною метою якого є набуття молодими громадянами соціального досвіду,
готовності до виконання громадянських і конституційних обов'язків, успадкування
духовних надбань українського народу, досягнення високої культури взаємин,
формування особистісних рис громадянина Української держави. Формування
патріотичних почуттів вихованців засобами морального та патріотичного виховання
здійснюється також під час гурткової роботи, на базі ліцею діють гуртки «Сокіл
(Джура)» та «Майбутній командир».
Поруч із тим класні керівники 1-11 класів постійно акцентують увагу на тому,
що патріотизм - це звичайний стан повсякденного життя людини, який виявляється
не тільки під час надзвичайних ситуацій, а й у прагненні жити в Україні, розумінні
необхідності дотримання конституційних та правових норм, володінням державною
мовою, шанобливим ставленням до історії, культури та традицій українського
народу.
Поряд із традиційними формами роботи з громадянського виховання значне
місце посідає учнівське самоврядування.
Учнівське самоврядування діє в закладі вже не перший рік і покликане
допомагати адміністрації у вихованні творчої, соціально активної особистості,
здатної до саморозвитку й самореалізації, патріота своєї Батьківщини.
Протягом 2023/2024 н.р. були проведені такі заходи:
- Всесвітня акція «Голуб Миру» до Міжнародного дня миру, інформаційні
хвилини;
- День захисників та захисниць. Челендж: «#Дякую_Захисникам_України»,
години спілкування та уроки мужності, змагання «Козацькі забави», квести,
листівки Героям України. Також до Дня захисниць та захисників України була
організована зустріч із Інспектором ювенальної превенції ЧРУП ГУНП в
Чернівецькій області Романом ГУЦУ та поліцейським офіцером громади СВГ ЧРУП
ГУНП Олексієм НІКІТОЯ, під час якої старшокласникам показали фільм «Мирний-
2021». А в Новоселиці наші хлопці взяли участь у змаганнях з воєнізованого кросу
та посіди ІІ місце (керівник Микола ПОПОВ);
- ХХІІІ Всеукраїнський радіодиктант національної єдності;
- Акція «Жовта стрічка» до Міжнародного Дня Гідності та Свободи, години
спілкування, інформаційний відеоролик «Скажи своє слово про Україну»;
- Пам'ятаємо. Єднаємося. Переможемо! Флешмоб «Свічка пам'яті» до Дня
вшанування пам'яті жертв голодоморів. Тематична виставка;
- Флешмоб «Зроби фото з хусткою» до Дня української хустки;
- Флешмоб вдячності «Дякуємо Вам, наші янголи - охоронці» до Дня ЗСУ,
години спілкування;
- Інформаційні хвилини та уроки мужності, щодо відзначення дня вшанування
учасників ліквідації наслідків Чорнобильської АЕС;
- Години спілкування, інформаційні хвилини, бібліотечні виставки, конкурси
малюнків та флешмоби, до Дня Соборності України, до Дня пам’яті Героїв Крут
участь у Кампанії «Ангели небесного легіону» та тихій акції «Ангели пам’яті»; Дня
Гідності та Свободи України, Дня Державного прапора та Дня єднання;
- Виставка малюнків «Мій Крим», виставка дитячих малюнків та написання
диктанту єдності «Зрозуміти Крим», дискусійне засідання «Супротив триває» у
рамках обласного проєкту «Крим – колиска українського сонця»;
- «Горить Чорнобильська свіча» - інформаційна хвилина до Дня вшанування
жертв Чорнобильської катастрофи;
- Фотовиставка «Ми це Європа», години спілкування до Дня Європи;
- Флешмоб «Вишиванка 2024 року» та участь у Всеукраїнському фотоконкурсі
«Вишиванка -оберіг моєї родини» до Міжнародного дня вишиванки;
- Участь у Всеукраїнській дитячо-юнацькій військово-патріотичній грі «Сокіл»
«Джура» куреня імені Лук’яна Кобилиці («Козачата» - молодша та «100%
КОЗАКИ» - старша категорії);
- Інформаційне відео до 80 – х роковин депортації та Дня пам'яті жертв
геноциду кримсько – татарського народу;
- Участь у Всеукраїнській акції «Голоси дітей», присвяченій Дню вшануванню
усіх дітей вбитими росією.
- Участь у конкурсі «Мова – Код нації» до Міжнародного дня рідної мови;
- Змагання у стрільбі з пневматичної гвинтівки на почесне звання «лучний
стрілець» з нагоди 10-ої річниці НГУ;
- Години спілкування, виготовлення маків-символів у рамках Дня пам’яті та
примирення;
- Години спілкування та вікторини до Дня Європи;
- Години спілкування у рамках Декади громадянської освіти;
- Вшанування пам’яті дітей, які загинули внаслідок збройної агресії росії, акція
«Голоси дітей».
Волонтерська діяльність
Шкільні уроки волонтерства – уроки, що розкривають поняття «волонтер»,
«волонтерська діяльність», ознайомлюють учасників освітнього процесу з
основними її видами та перевагами. У 8-11 класах відбулися «Шкільні уроки
волонтерства»;
Активізовано волонтерський рух:
- Благодійна акція «Смілива гривня» - 580 грн.;
- Благодійний солодкий ярмарок – 10 000 грн. передано старості села Рокитне,
який довіз продукти харчування на Донеччину;
- Благодійний концерт за участі співака-волонтера Святослава Края – 5000 грн.;
- Збір коштів на необхідний автомобіль нашому односельцю, випускнику
Рокитненського ліцею – Даскалюку Валентину – 9000 грн.;
- Окрім цього заклад взяв участь в осінній акції «Милосердя» до Дня людини
похилого віку (1 жовтня) та Всесвітнього дня боротьби із бідністю (17 жовтня) за
ініціативи Новоселицької міської організації Червоного Хреста України зібрали
продукти харчування та засоби гігієни.
- У грудні учні 4-Б класу відвідали пораненого бійця, колишнього випускника
нашого ліцею, Бирлібу Віталія, якому зібрали невеликий пакет засобів гігієни.
- Благодійний солодкий ярмарок «Щедра Масляна», збір котів у рамках проєкту
збору на дрони, донат у сумі 8000 гривень на виготовлення дронів Богдану
Столярчуку;
- Гуманітарна допомога у вигляді домашніх смаколиків для бійців Запорізького
напрямку, де служить колишній наш випускник, Валентин Даскалюк. Збір грошової
допомоги у розмірі 13 200 грн. на паливо для автомобіля, що везе допомогу;
Здоровий спосіб життя
З метою виховання здорового способу життя проводились різноманітні
заходи:
- Місячник безпеки дорожнього руху «Увага! Діти на дорозі!», який охопив
інформаційні хвилини, вікторини, виготовлення аплікацій, турніри знавців правил
дорожнього руху, конкурси малюнків та тематичні уроки, а із старшокласниками
була організована зустріч із працівниками поліції, під час якої вони закріпили для
себе всі ці правила;
- Тиждень знань з ОБЖ охопив тематичні уроки, квести, вікторини,
виготовлення плакатів;
- Бесіди профілактичного характеру із сімейним лікарем до Всеукраїнського
дня боротьби із захворюванням на рак молочної залози, акція «Рожева
стрічка»;
- Всеукраїнський олімпійський тиждень: «Разом до перемоги!» охопив
Олімпійський урок, «Веселі старти», футбольні змагання;
- Рухові ігри на чистому повітрі «Буковинська молодь обирає здоров’я» у
рамках українсько-швейцарського проєкту «Діємо для здоров’я»;
- Внутрішкільні змагання з настільного тенісу та футзалу у рамках
президентського проєкту «Пліч-о-пліч»;
- Підвищення обізнаності учасників освітнього процесу шляхом організації
зустрічі з працівниками ДСНС;
- Інформаційні уроки до Дня боротьби з туберкульозом;
- Всесвітній день здоров’я: інформаційні хвилини, вікторини з метою
пропаганди цінності здоров’я;
- Години спілкування, інформаційні хвилини, вікторини, квести, конкурси
плакатів у рамках, фоточеленджі, екскурсія учнів початкової ланки до МПО Рокитне
з метою обізнаності у рамках Тижня знань БЖД;
- Інформаційно-роз’яснювальні заходи у рамках Європейського тижня
імунізації;
- Єдині національні уроки, вікторини, практичні уроки за участі медсестри з
метою запобігання травматизму у рамках Тижня БДР;
- Організація і залучення дітей до відпочинку в рамках роботи літнього табору
природничо-математичного напрямку.
Робота з обдарованими дітьми;
- ІІІ командне місце - футбольний турнір на базі Боянського ліцею «Лідер» ім.
Іоана Некулче у рамках Олімпійського тижня;
- І загальнокомандне місце - районна Гімназіада з настільного тенісу;
- ІІІ місце – Кіореско Неля та Дісар Емма в обласному етапі Гімназіади серед
ЗНЗ з настільного тенісу (одиночні змагання);
- ІІ місце – Кіореско Неля в обласному етапі Гімназіади серед ЗНЗ з
настільного тенісу (парні змагання);
- І місце – Кіореско Неля у змагання з настільного тенісу в межах першості
Чернівецької області; ІІІ місце - змагання «COOL GAMES» в залік Гімназіади;
- Обласна Спартакіада серед команд ДЮСШ з вільної боротьби: ІІ місце – 5
учнів, ІІІ -2;
- Відкрита першіть Чернівецької області з вільної боротьби – І місце – 2, ІІ
– 3, ІІІ -1 учень;
- ІІІ місце у 2-ому етапі змагань із футзалу у рамках президентського проєкту
«Пліч-о-пліч»;
- І командне місце у 2-ому етапі змагань із настільного тенісу у рамках
президентського проєкту «Пліч-о-пліч»;
- ІІ командне місце у передфінальних змаганнях із настільного тенісу у рамках
президентського проєкту «Пліч-о-пліч»;
- Чемпіонат області з вільної боротьби: І місце – 1 учень, ІІ місце – 3 учні;
Районна зональна виставка –конкурс «Галерея мистецтв»:
- І місце - Жоссул Джесіка, (керівник Юлія ЦУРКАН);
- І місце - Кіореско Неля, (керівник Елеонора БУКАТАР);
- ІІ місце - Кірно Христина, (керівник Юлія ЦУРКАН);
- ІІ місце – Кирилюк Анастасія, (керівник Марта КИРИЛЮК) зональний
конкурс «Космічні фантазії», номінація «М’яка іграшка»;
ІІ місце – Кирилюк Анастасія, - обласний конкурс «Космічні фантазії», (керівник
Марта КИРИЛЮК);
- ІІІ місце - Попова Ніколєта районний – фестиваль конкурс: «Буковинська
зіронька» (керівник Юлія ЦУРКАН);
- І місце – Кирилюк Анастасія, - зональний конкурс «Новорічна композиція»,
номінація «Новорічний вінок» (керівник Марта КИРИЛЮК);
- ІІІ місце – Кирилюк Христина, зональний конкурс «Новорічний сувенір»,
номінація «Музичний інструмент», (керівник Леонід ЦУРКАН);
- І місце – Кирилюк Сергій зональний конкурс «Новорічний сувенір»,
номінація «Музичний інструмент», обласний етап - Гран-прі; Всеукраїнський
етап - ІІ місце, (керівник Леонід ЦУРКАН);
- І місце – Кирилюк Анастасія, зональний конкурс «Галерея мистецтв»,
номінація «Декоративно-ужиткове мистецтво», (керівник Марта КИРИЛЮК);
- ІІ місце – Попова Анна, Обласний конкурс «Охорона праці очима дітей»,
(керівник Лілія ПРИСНЯК);
- ІІ та І місця – Майданська Єва (інструментальний жанр, гітара) -
Міжнародний конкурс «Свято талантів. Зоряний шлях, «Україна єднає»»:
- І, І та ІІ місця – Кіореско Неля (фортепіанна музика) - Міжнародні конкурси
фортепіанної музики «Фантазія Ля мінор», «Україна – це ти», «Ой, заграйте,
музиченьки!»:
- ІІ місце - Кирилюк Катерина, районний Фестиваль-конкурс «Чисті роси»,
номінація «Літературна творчість», балада Т.Шевченка «Хустина», (керівник
Юлія ЦУРКАН);
- ІІІ місце – Пілат Олександр, обласний конкурс «Шевченко у фокусі ХХІ
століття», (керівник Христина ПОПОВА);
- ІІ місце – Попова Анна, відео-блог «Один день з життя природи», обласний
конкурс «Квітка буття», (керівник Лілія ПРИСНЯК),;
- ІІІ місце – Кирилюк Артем, конкурс експериментально-дослідницьких робіт з
природознавства «Юний дослідник» (керівник Марта КИРИЛЮК);
- ІІ командне місце «Rãchitnuţa» - Зональний фестиваль-конкурс народного
танцю «ЕтноРитми», (керівник Юлія ЦУРКАН);
- І місце - Кіореско Неля, ІІ місце - Дісар Емма - Турнір із тенісу до Дня міста
Новоселиця;
- І командне місце - Зональний етап Фізкультурно-оздоровчого свята «Рух – це
здорово!»;
- І командне місце - Обласний етап Фізкультурно-оздоровчого свята «Рух – це
здорово!»;
- І командне місце, старша категорія «100% КОЗАКИ» - Всеукраїнська дитячо-
юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура»)
Подолання негативних явищ (булінг, домашнє насильство, запобігання та
профілактика кримінальних правопорушень);
З метою подолання негативних явищ щомісяця у кожному класі проводиться
година спілкування профілактичного спрямування (ІІІ тиждень), а також періодично
організовуються зустрічі із працівниками поліції та ювенальної превенції. Також
цією діяльність в ліцеї займається й соціально-психологічна служба.
Діяльність соціального-психологічної служби здійснювалося за рахунок
наступних видів діяльності:
• просвітницької,
• діагностичної,
• консультативної;
Велика увага приділяється питанню захисту прав та законних інтересів дітей
уразливих категорій. З метою додержання законодавства, спрямованого на
соціальну роботу з дітьми уразливої категорії, своєчасного виявлення дітей, які
перебувають у складних умовах проживання, соціальним педагогом створено банк
даних дітей з багатодітних сімей, складені соціальні паспорти дітей інвалідів.
У ліцеї систематично ведеться робота з дітьми, які стоять на шкільному
обліку. З ними проводилась відповідна робота: профілактичні бесіди, розмова з
вчителями з приводу поведінки на уроках. Проводяться регулярні рейди - перевірки
стану відвідування уроків. Після цього з боку адміністрації, соціального
педагога проводилася робота з батьками, учнями та класними керівниками щодо
запобігання пропусків занять без поважних причин, більш відповідального
ставлення до навчального процесу з боку учнів та батьків щодо запобігання дитячої
бездоглядності. Батьки письмово попереджалися щодо пропусків уроків їх дитиною
без поважних причин, про незадовільну поведінку, порушення внутрішнього
розпорядку.
Діагностичний напрямок:
- Складання соціальних паспортів 1-11-их класів та ліцею;
- Підготовка банку даних дітей пільгових категорій;
- Виявлення серед здобувачів освіти, учнів, які перебувають під опікою, дітей з
соціально незахищених сімей та сімей або СЖО, які перебувають у соціально-
небезпечному стані;
- Виявлення випадків булінгу в учнівському середовищі. Анкетування «Прояви
булінгу у підлітковому віці»;
- Анкетування батьків1-ого та 5-ого класу «Готовність до школи»;
- Спостереження та вивчення адаптаційного періоду першокласників до
шкільного навчання. Проведення анкетування серед батьків з питань сформованості
мотивації першокласників до себе як до школярів;
- Анкетування дослідження адаптація 5-ого класу;
- Вивчення адаптації до навчання у середній ланці учнів 5-го класу. Проведення
анкетування «Наскільки ти адаптований до життя», «Ставлення до навчальних
предметів»;
- Проведення соціометричного дослідження міжособистісних взаємин дітей у
колективах ровесників для з’ясування і усунення причин їх порушень, на основі
анкети «Соціометрія» Дж. Морено;
- Моніторинг стану вживання учнями алкоголю, куріння та наркотичних
речовин;
- Виявлення знань учнів з питань ВІЛ/СНІДу;
- Діагностична робота у класних колективах школи на запит класних
керівників, адміністрації закладу.
- Соціальне інспектування дітей напівсиріт.
- Соціально-педагогічне вивчення професійної спрямованості учнів 9-11 класів.
- Виявлення деяких недоліків та вад особистісного розвитку (на основі анкети
ДВОР, З. Карпенка) серед учнів 5-7 класів.
- Визначення внутрішньо групових взаємодій між учнями класу, статусу та
ролі кожного учня в класному колективі серед учнів 4-6-их класів.
- Анкетування девꞌятикласників та їх батьків для визначення їх намірів, щодо
продовження навчання та визначення предмету для поглибленого вивчення у 10-му
класі.
- Соціологічне опитування старшокласників на визначення проблем «Торгівля
людьми»
- Визначення морально-психологічного клімату в 7-8-их класах на основі
анкети «Я і мій клас».
- Визначення стратегії поведінки в конфліктних ситуаціях серед
старшокласників.
- Анкетування серед вчителів, батьків.
Профілактичний напрямок:
- Підготовка та проведення профілактичних бесід стосовно попередження
випадків булінгу, насилля, профілактики шкідливих звичок та стійкої соціальної
дезадаптації учнів;
- Проведено Тиждень боротьби з булінгом, в рамках якого була проведена
акція «Наші долоньки проти цькування», міні-\тренінг «СТОП… Булінг»,
перегляд відео «Як боротися з булінгом», надано рекомендації педагогам «Булінг
очима дитини: що робити дорослим, якщо дитину цькують»;
- До «Всесвітнього дня толерантності» був проведений тренінг «Ми різні,
але ми всі рівні», виховна бесіда «Толерантність врятує світ»;
- У рамках Всеукраїнської акції «16 ДНІВ ПРОТИ НАСИЛЛЯ», були
проведенні акції «Біла стрічка», «Синя стрічка», «Червона стрічка»,
«Стосується кожного», «Наші долоньки проти булінгу», година спілкування
«Мій улюблений світ без насильства»;
- Профілактичні заходи здійснювались з батьками та вчителями школи
відносно правил відвідування учнями школи;
- Сумісні рейди з психологом та учнівським самоврядуванням з метою
покращення дисципліни учнів;
- Профілактичні бесіди, заняття, тренінги з питань здорового способу життя:
«Скажемо курінню - Ні», «Ми проти куріння – ми здорове покоління», «СНІД! Не
залишаймося байдужими!», «Не дамо СНІДу шанс»;
- У рамках тижня безпечного Інтернету були проведенні профілактичні бесіди
«Кібербулінг - стоп», «Разом для найкращого Інтернету», «Неприємності в мережі
Інтернет», перегляд фільму про безпеку онлайн «Хаппі та її суперсила», акція «Мій
день без телефону»
- Професійне самовизначення здобувачів освіти: проведено інформаційну
бесіда «Вибір майбутньої професії – важливий крок у житті людини», «Моя
майбутня професія, ким бути».
- Попередження конфліктних ситуацій серед здобувачів освіти: інформаційна
бесіда « Будуємо безконфліктні стосунки», «Як протистояти тиску однолітків».
- Профілактика торгівлі людьми: інформаційні бесіди із здобувачами освіти
спрямованих на протидію торгівлі людьми, година спілкування «Як не стати
жертвою торгівлі людьми», перегляд фільму серед старшокласників «Станція
призначення - життя».
- Попередження цькування серед однолітків, виховання шанобливого ставлення
один до одного та сприяння згуртованості: урок-тренінг «Наш дружній перший
клас», виховне заняття «Спілкування між однолітками. Дружба між хлопцями і
дівчатами» (4-5 класи), тренінг «Булінг в освітньому середовищі» (9-ий клас), «Як
запобігти булінгу?»
- Підтримка та толерантне ставлення людей, які мають порушення розвитку:
акція «Фіолетовий день» підтримка людей хворих на епілепсію, інформаційна бесіда
«Толерантність до людей хворих на епілепсію», виховна година «Толерантність
врятує світ», інформаційні бесіди з учнями до Всесвітнього дня поширення
інформації про аутизм «Добро починається з тебе», акція на підтримку «дітей
сонця» - «Шкарпетуйся».
- Проведення виховних бесід, хвилинок з учнями різних вікових категорій про
кращі людські якості: порядність, людяність, повага до дорослих.
- Розвиваючі заняття з розвитку мислення, уваги, уяви, пам'яті (1 - 4кл.) Заняття
з профілактики торгівлі людьми;
- Бесіда з учнями про жорстокість, насильство;
- Бесіда про алкоголізм та куріння;
- Бесіда з учнями про правила поведінки на уроках;
- Бесіди з учнями «групи ризику» про правопорушення, жорстокість, паління.
- Проведено розвиваючі заняття за програмою «Основи самопізнання»;
- Корекційні заняття за програмою «Кроки до дорослості»;
- Бесіда «Нікотинова залежність підлітків»;
- Тренінг «Життя – найвища цінність»;
- Заходи в рамках «16 днів проти насильства»;
- «На доброму серці тримається світ»;
- Групове консультування учнів «Насильство в сім’ї, як себе захистити»;
- Проведено Тиждень толерантності у ліцеї;
- Проведено заняття «Іще раз про СНІД» до Всесвітнього дня боротьби зі
СНІДом;
- Тренінг «Життя у часі і поза ним»;
- Тренінг «Ми за здоровий спосіб життя»;
- Коментований перегляд фільму «Станція призначення – життя!»;
- Перегляд відеоролику «Ми проти насильства над дітьми»;
- Перегляд презентації «Торгівля людьми»;
- Перегляд відеороликів «Вся правда про наркотики», «ВІЛ/СНІД»;
- Акція «Збережи найцінніше – життя» до Всесвітнього дня запобігання
суїциду.
- З метою підвищення рівня обізнаності та збереження психічного здоров’я
започатковані щотижневі години ментального здоров’я, коло піклування «Ти
як?», профілактичні бесіди "Ти як? Ментальне здоров’я";
- Міжнародний день толерантності та ментального здоров’я, коло дружби "Ми
різні але рівні";
- «Як ти?» - учні створили своє "коло підтримки" та поділилися тим, що
допомагає їм відчувати себе щасливими та повними сил;
- «Сила єдності»;
- Міні - тренінг «Поділись формулою щастя»; Урок-тренінг «Наш дружній
перший клас» з метою виховання шанобливого ставлення одне до одного;
- Мій настрій - навчитися аналізувати свій внутрішній стан, керувати емоціями,
шукати вихід із ситуацій, що засмучують;
- ДЕНЬ СОНЯЧНИХ ДІТЕЙ - акція «Шкарпетуйся»;
- Підбірку практичних матеріалів Світлани Ройз, які можна використовувати
під час повітряних тривог # BraveKidsUkraine «Круті в укритті»;
- «Одягни колір свого класу" та підтримай психологічне ментальне здоров'я до
всеукраїнського дня психолога.
- «Проінформований – значить захищений», заняття - тренінг спрямоване на
профілактику "Торгівля людьми: як уберегтися від небезпеки".
- Коло піклування "ВІДВЕРТІСТЬ ТА ДОВІРА» з метою формування навичок
групової взаємодії, вміння розуміти почуття інших.
- Міжнародний день протидії булінгу. Як не стати жертвою булінгу "Зупинимо
булінг разом!"
- Година спілкування на тему "Торгівля людьми - прояв сучасного рабства".
Консультативний напрямок
Важливою складовою соціально-педагогічної роботи є надання
консультацій, спрямованих на допомогу учням у розв'язанні їхніх проблем та
перегляді ситуацій з іншого погляду. Основною метою консультування є
сприяння здобувачам освіти у виявленні альтернативних шляхів виходу з
проблемних ситуацій. Проведення індивідуальних консультацій за запитом з
учнями, батьками та викладачами із різних питань, таких як:
- Профілактика правопорушень серед учнів;
- Аналіз та вирішення пропусків занять без поважних причин;
- Консультативна підтримка у розв'язанні конфліктних ситуацій у класних
колективах;
- Подолання конфліктів в сім’ї та вироблення ефективних підходів до
взаєморозуміння;
- Консультування батьків та класних керівників з питань виховання;
- Психологічний клімат учнівського колективу, міжособистісні конфлікти;
- Допомога дітям та сімꞌ ям, які перебувають у СЖО;
- Професійне самовизначення здобувачів освіти;
- Взаємовідносини в системі «вчитель-учень;
- Соціально-педагогічний супровід дітей з особливими освітніми потребами
в умовах інклюзивної освіти;
- Емоційна підтримка, зниження рівня тривожності;
- Психологічна підтримка учнів під час складання НМТ;
- Надання рекомендацій щодо покращення стосунків учасників навчально-
виховного процесу;
- Вирішення інших соціальних питань, що виникають серед учнів та
спільноти закладу.
Просвітницький напрямок
Організовано інформаційно-просвітницькі бесіди та лекції для учнів про
важливість фізичного та психічного здоров'я. Вивчення основ здорового способу
життя включає інформацію про правильне харчування, режим сну, засоби
стресостійкості. Просвітницька робота здійснювалась через наступні заходи:
- Проведення бесід та занять з профілактики шкідливих звичок, здорового
способу життя, СНІДу, компꞌютерної залежності, конфліктних ситуацій та
булінгу;
- Випуск газет, бюлетенів, виготовлення стендів з метою пропаганди
здорового способу життя;
- Підготовка і розповсюдження в соціальних мережах просвітницької
інформації;
- Профілактика девіантної поведінки;
- Соціальний патронаж учнів з особливими освітніми потребами;
- Інформаційний захід для учнів старших класів до Міжнародного дня
підтримка людей хворих на епілепсію, інформаційні бесіди з учнями до
Всесвітнього дня поширення інформації про аутизм, інформаційні хвилини до
міжнародного дня підтримки людей з синдромом Дауна;
- Оформлення тематичних стендів;
- Формування толерантного ставлення до дітей із різних сімей;
- Випуски методичних та інформаційних буклетів:
«Вплив наркотичних речовин на організм людини»;
«Торгівля людьми»;
«Класифікація професій»;
«Гіперактивна дитина, яка вона?»;
«СНІД - проблема кожної людини»;
«Формуємо здоровий спосіб життя»;
Гуманне та відповідальне ставлення до тварин:
- Уроки доброти до Всесвітнього дня захисту тварин;
- День підгодівлі птахів;
- Популяризація та пропедевтика гуманного ставлення до тварин у суспільстві у
рамках участі у Всеукраїнському конкурсі «Гуманне ставлення до тварин»;
- Фотоконкурс «Я та моя домашня тваринка»;
Визначення пам’ятних та ювілейних дат:
- Флешмоб з нагоди 53 – річниці від першого публічного виконання пісні В.
Івасюка Червона Рута»;
- День Учителя 2023 «Герої освітнього фронту». День УС. Привітання
вчителів – ветеранів;
- Участь у обласній мистецькій виставці-конкурсі присвяченому 160 – річниці з
дня народження О. Кобилянської під назвою «Кобилянська: грація української
нації» (конкурс малюнків, круглий стіл «О. Кобилянська – 160 років від дня
народження», челендж «Цитую Кобилянську»;
- Вшанування пам’яті румунського митця Міхая Емінеску до 174-річчя з дня
його народження, читання віршів;
- Вшанування пам’яті жертв Голокосту – інформаційні хвилини та хвилини
мовчання, присвячені жертвам Голокосту;
- Вшанування учасників бойових дій на території інших держав – інформаційна
хвилина «Афганістан. Уклін живим – загиблим слава»;
- Відзначення Міжнародного дня рідної мови – інсценізація румунських казок
у початковій ланці, художні читання поезії рідною мовою, диктант єднання;
- Пісенний вернісаж «Життя як пісня…» до 75-річчя від Дня народження
В.Івасюка, виконання пісень «Червона рута». «Водограй», «Пісня буде поміж нас»,
виставка малюнків «У світі пісень Володимира Івасюка»;
- Відзначення 210-ої річниці від Дня народження Т.Шевченка, літературні
активності, читання віршів, конкурс на кращого читця поезії, участь у конкурсі
«Шевченко у фокусі ХХІ століття»;
- Всесвітній день авіації та космонавтики (конкурс малюнків);
- Години спілкування до Дня аварії на ЧАЕС «Гірчить Чорнобиль крізь роки,
гірчить»;
- Інформаційні хвилини, екскурсії у рамках відзначення Дня міста
Новоселиця;
- Інформаційні уроки з метою вшанування жерта Геноциду кримсько-
татарського народу.
Естетичне, екологічне та духовно-маральне виховання не менш важливі,
тому протягом року проводились такі заходи:
- Всеукраїнський день бібліотек - інформаційний паркан «Живе Україна! І
вільний народ»;
- Віртуальна читанка «Я українець» у рамках Місячника шкільних бібліотек;
- Всеукраїнський тиждень читання «Бути своїм»;
- З метою перевірки стану збереження навчальної літератури 1 раз на місяць
були проведені рейди «Як живеш, підручнику?»;
- День туризму – віртуальна екскурсія «Скрізь не побуваєш, але можна
спробувати», фотоквест «Пригода чекає»;
- Акція до Всесвітнього дня прибирання «World Cleanup Day», яка
проводилась під гаслом «Побачив – прибери»;
- Тиждень осінніх фантазій під назвою «Осінній вернісаж»;
- Колективні читання вдома, у школі, у бібліотеці до Всесвітнього дня
читання вголос;
- Відеоролик, присвячений випускникам 1994, 2004, 2014 до Свята зустрічі
випускників;
- Святкова інформаційна програма та фотозона до Дня Святого Валентина;
- Свято пробудження природи «Мерцішор», виставка виготовлених
мерцішорів, сюрприз у вигляді мерцішорів для вчителів від 11-класників;
- Національний тиждень читання. Тиждень поезії: вікторини, читання поезії;
- Проведення Місячника охорони праці: щорічна Всеукраїнська акція «За
чисте довкілля», очищення шкільної та прилеглої територій, висадка дерев на
території школи та висадка хвойних дерев у рамках проєкту «Алея випускників» від
учнів 11 кл.;
- Бібліотечні уроки у рамках Всесвітнього дня книги та авторського права;
- Бібліотечні уроки, участь у Конкурсі «Кращий знавець Біблії» до Дня Біблії;
- Великодня кампанія «ПисанкаChallenge2024», майстер-класи з виготовлення
писанок та пряників у різних техніках;
- Відеопривітання та участь у Всеукраїнському конкурсі малюнків «Любов, що
єднає» до Міжнародного дня матері;
- Челендж «Одягни вишиванку», фотоконкурс «Вишиванка – оберіг моєї родини»
до Міжнародного дня вишиванки;
- Свято останнього дзвоника.
Підсумовуючи, слід зазначити, що учні ліцею протягом 2023/2024 н.р. були
задіяні в освітньому процесі, мали доручення, були залучені до роботи гуртків.
Отже, можна зазначити, що виховна діяльність проводиться на належному
рівні, але поряд з позитивними моментами ще має деякі недоліки, над якими
потрібно спільно працювати і вчителям, і учням, і батькам.
Протягом роботи у 2023/2024 н.р. не виникало проблемних ситуацій, які б
заважали виконанню функціональних обов’язків. Створені необхідні умови
для продуктивної праці і виховання та сприяє успішній діяльності виховання.
Виходячи з вищезазначеного, можна вважати стан виховної роботи за 2023/2024 н.р. такою, що знаходиться на достатньому рівні.
Висновки:
Виходячи з вищезазначеного, можна вважати стан роботи Рокитненського ліцею за 2023/2024 н.р. задовільним.
ГОЛОВНІ ЗАВДАННЯ ПЕДАГОГІЧНОГО КОЛЕКТИВУ НА
2024-2025 Н.Р.:
Враховуючи зазначене, перед педагогічним колективом залишаються незмінними завдання:
1.Забезпечити систему роботи з адаптації та інтеграції здобувачів освіти до освітнього процесу.
2.Розвивати критичне мислення учнів.
3.Урізноманітнювати форми роботи використання вчителями для впровадження формувального оцінювання в освітньому процесі.
4.Вчителям під час проведення навчальних занять здійснювати наскрізний процес виховання, поєднувати виховний процес із формуванням ключових компетентностей та наскрізних умінь учнів, акцентувати увагу на:
-повагу гідності, прав і свобод людини;
-морально-етичне виховання;
-розвиток громадянської свідомості та відповідальності;
-розвиток навичок критичного мислення;
-розвиток навичок співпраці та командної роботи;
- формування здорового та екологічного способу життя.
5. Вдосконалювати професійні компетентності для роботи в умовах дистанційного та змішаного навчання.
6. Враховувати під час атестації та моніторингів педагогічної діяльності педагогічних працівників відповідність професійному стандарту вчителя.
7. Забезпечити реалізацію Стратегії розвитку закладу освіти на 2024-2025 н.р.
У своїй роботі з працівниками ліцею я дотримуюся партнерського стилю керівництва, тому завжди намагаюся створювати такий мікроклімат, коли успіхи кожного сприймаються позитивно, ініціатива підтримується. Прагну, щоб у нашому закладі було завжди творче і колективне вирішення справ.
Дякую усім за плідну роботу у 2023-2024 н.р.
Бажаю усім вам міцного здоров’я, щастя, благополуччя, творчих здобутків і найголовніше – миру!
Ми обов’язково вистоїмо, ПЕРЕМОЖЕМО!
І повернемося за шкільні парти 1 вересня у 2024-2025 навчальному році!