Rãchitnenii la Oglinzi

Date: 23 серпня 2022 о 22:39, Refreshed 30 вересня 2022 о 22:44

În perioada 15-22 august 2022, elevii din liceul Răchitna, comuna Nouă Sulița, au avut o săptămână extraordinară participând în a 13-a ediție a programului de tabere ARC -2022 organizată la Centrul de Agrement Oglinzi, județul Neamț. Programul de tabere ARC, are ca obiectiv crearea și dezvoltarea legăturilor între cetățenii și etnicii români din afara granițelor, urmând să ofere participanților cunoștințe despre cultura și civilizația românească. În doar 7 zile, participanții taberei au beneficiat de excursii extraordinare, vizitând Cetatea Neamț, Lacul Roșu, Barajul Bicaz, casa memorială și muzeul Ion Creangă de la Humulești, precum și sfintele mănăstiri, care au impresionat prin frumusețe deosebită și istorie. De asemenea au luat parte activă la atelierele de sport, limba română, pictură, geografie, biologie și toate activitățile din cadrul programelor de tabere. Și-au făcut cunoștință și relații prietenoase cu copiii veniți la odihnă din Italia, Germania, Olanda, Emirate, Cehia. Alături de ei , sejurul la Oglinzi a fost minunat și a lăsat cele mai frumoase amintiri.
Sincere mulțumiri și recunoștință pentru ocazia de lua parte în tabere se oferă Departamentului pentru Românii de Pretutindeni, Consulatului General al României la Cernăuți, în deosebi doamnei Irina Stanculescu, domnului ministru plenipotențiar Nicolae-Dan Constantin, șefei CTU Nouă Sulița - doamnei Maria Nicorici,șefei de învățământ - doamnei Adelina Rusnac și profesoarei-însoțitor Oxana Chioresco.