ARC-ediția a XIV 2023

Date: 23 серпня 2023 о 10:14
63 view

În perioada 14-21.08.23, conform programului ARC-ediția a XIV 2023 ,,Dimitrie Onciu” finanțat de Departamentul pentru Românii de Pretutindeni, elevii liceului Răchitna, comuna Nouă Sulița, au avut o săptămână neuitată admirând frumusețea locurilor pitorești din România într-o zonă minunată, la Centru de Agrement Oglinzi, județul Neamț. Luând parte la o serie de activități și ateliere în cadrul taberei, participanții și-au îmbogățit cunoștințele de cultură și civilizație românească. Programul de distracții, vizitele la mănăstirile Neamț, Văratec, Agapia, parcul tematic ,, ION CREANGĂ” HUMULEȘTI , vizita CETEATEA NEAMȚ, traseul excepțional prin Cheile Bicazului, popas la LACUL ROȘU, vizitarea Turnului ȘTEFAN CEL MARE, Muzeul de Etnografie, Muzeul Cucuteni, Muzeul de Artă, ora micului pompier, activitățile de sport ,, Tiroliana”, precum și serile cultural-distractive în care copiii și-au demonstrat talentele - au încântat participanții cu clipe fericite și admirabile. Copiii s-au implicat în mod interactiv și distractiv să-și dezvolte abilitățile personale.
Aducem sincere mulțumiri și recunoștință tuturor organizatorilor al acestui proiect de succes, Domnului Secretar de Stat - Gheorghe- Florin Cârciu, doamnei Consul General al României la Cernăuți Irina-Loredana Stănculescu, domnului ministru-consilier Dan Constantin, doamnei Felicia Vrânceanu, conducerii locale ale comunei Nouă Sulița, doamnei primar, Maria Nicorici, șefului adjunct Ruslan Maidanschii, șefei secției de învățământ - Adelina Rusnac, coordonătoarei de grup, profesoarei liceului Malvina Neborac și tuturor care s-au implicat în acest proiect educativ reușit, care va lăsa în memoria copiilor amintiri neuitate, noi cunoștințe și prietenii, excursii extraordinar de frumoase, activități educative, sportive, distracții, dansuri și multe momente pozitive. Vă mulțumim pentru dăruirea delină și desfășurarea acestui proiect minunat.